Hirdetés

Testünk sejtjei úgy reagálnak a csípős ízre, mintha szénné égnének, a kapszaicin mégis növeli az állóképességünket, boldogsághormont szabadít fel, valamint a fogyást is nagyban elősegíti. Túlzásba azonban nem szabad vinni, mert savas refluxot okozhat, ha gyakran borul meg a kedvenc csiliszószos üvegünk.

Mi is az a kapszaicin?

A paprikák egyik fő összetevője a kapszaicin, mely a csípős, fűszeres ízért felelős a zöldségben. A kapszaicint és a hozzá hasonló molekulákat gyűjtőnéven kapszaicinoidokként említik, melyeket valamennyi cserjés paprika termel – kivéve a csemegepaprikát. A paprikák kapszaicinoidtartalma növénytől függően eltér, Jermendi Éva, pécsi dietetikus elmondja, hogy a paprikák erejének osztályozására szolgál a Scoville-skála. A Scoville-minősítés azt jelzi, hogy kapszaicintartalmától függően mennyire „erős” egy paprika.

A tiszta kapszaicin több mint 3-szor „csípősebb”, mint az önvédelemre használt paprika-spray és 200-szor erősebb, mint az átlagos jalapeno paprika.

Érdemes tudni a kapszaicinről, hogy egy zsíroldékony molekula. Ezzel magyarázható, hogy a csípősségét nem lehet vízzel enyhíteni. De amennyiben tejjel vagy joghurttal próbáljuk csillapítani az erős paprika által okozott fájdalmat, nagyobb sikerrel járunk a bennük található zsiradék révén.

A sejtjeink azt érzik, mintha szénné égnének

Meglepő módon a „csípősség” vagy a fűszeresség nem íz, hanem érzés, mert a kapszaicinoidokhoz nem kapcsolódik ízlelőbimbó. A kapszaicin egy olyan receptorhoz kötődik, amely akkor kap jeleket, ha a test sejtjei fizikailag égnek vagy sérülnek, ráadásul a paprika „csípősségének” hatására is ugyanúgy aktiválódik, mint fizikai sérülés hatására. Miután a kapszaicinmolekula kötődik ehhez a receptorhoz, enyhe gyulladásos reakciót vált ki az érintett „égett” sejtek javítására. Ebben a reakcióban rejlik a kapszaicin számos előnye is.

– Kapszaicin hatására az agyban endorfin szabadul fel, mely szervezetünk természetes fájdalomcsillapítója. Emellett felszabadul még dopamin is, mely a jutalomérzetért és örömért felelős hírvivő molekula. Ezáltal egyes emberekben, akik nagy mennyiségű erős ételt esznek, képes kiváltani az eufória érzését, amely hasonló a futás, vagy sok fizikai gyakorlat után érzett felfokozott boldogsághoz – mondja a dietetikus.

Fájdalomcsillapító, segíti a fogyást és növeli az állóképességet

Jermendi Éva szerint a kapszaicin jól ismert fájdalomcsillapító, krém formájában külsőleg gyakran használják ízületi fájdalmak kezelésére. Kapszaicines krémmel kezelhető továbbá a pikkelysömörrel járó száraz, viszkető bőr is. Kezdetben a krém alkalmazása kisebb mértékű égő érzéssel és viszketéssel járhat, ami az első néhány alkalmazás után megszűnik. A fájdalomcsillapítás terén Szolcsányi János Széchenyi-díjas farmakológus, professor emeritus nevét is muszáj megemlíteni, aki pécsi kutatásai során rájött, hogy lehetséges kapszaicinnel csak a fájdalomérző idegvégződések működését blokkolni úgy, hogy közben a többi érzékelés nem tompul.

Ma már sok kapszaicines krém kapható

A kapszaicin ezen kívül többféle módon segíti a fogyást. Egyrészt serkenti az anyagcserét, másrészt növeli a zsírégetés mértékét. Sportolóknak jó hír, hogy rendszeresen fogyasztva növelheti az állóképességet, mivel képes emelni a mitokondriaszámot és ezáltal az I. típusú izomrostok mennyiségét is, de a kapszaicin védelmet nyújthat a tüdőrákkal szemben is.

Fontos, hogy sok jó hatása mellett nem érdemes túltolni

A sok jó hatás mellett azonban nem szabad elfelejteni, hogy a „fájdalomgerjesztő” hatása miatt a kapszaicint óvatosan kell fogyasztani. Többnyire a hétköznapi élelmiszerekben található mennyiség fogyasztása biztonságos, de esetenként gyomorfájáshoz, hányingerhez, hasmenéshez és más emésztési problémákhoz vezethet.

– Előfordulhat, hogy a kapszaicin egyeseknél savas refluxot okoz, ezért akik ezt rendszeresen tapasztalják „csípős” ételek elfogyasztása után, azoknak érdemes inkább elkerülni – javasolja a dietetikus.

Hirdetés