Szinte minden napra jut egy falopás Pécs környékén. Az erdőket felügyelő Biokom és a Mecsekerdő folyamatosan harcol, de magántulajdonosok is panaszkodnak. Két év börtön járhat annak, akit tetten érnek.
Ádáz harcot vívnak erdőtulajdonosok, városi, állami cégek és a zsaruk a fatolvajokkal szemben. Az utóbbi időben megszaporodott a lopások száma, s a betolakodókat az sem tartja távol, hogy júliustól már két év börtönt is kaphat a tolvaj. Már bűncselekménynek számít ugyanis a falopás.
Ennek ellenére egyre komolyabb károkat okoznak a Mecsekben, az utóbbi időben ugyanis jelentősen több ilyen eset történik erdeinkben. Nemcsak állami területeken, de a város által gondozott arborétumokban, turistautak közelében és magánerdőkben is tizedelik az állományt.
– Nyolc éve örököltem egy kéthektáros erdőt a város mellett. Én azóta egyetlen fát sem vágtam ki, de a tolvajok nagyjából húsz köbmétertől szabadítottak már meg. Négyszer tettem feljelentést eddig, de a tolvajokat egyszer sem sikerült elkapni – mondta lapunknak Szabó Imre, pécsi erdőtulajdonos.
Nincs egyedül a problémával. Pécs környékén – főleg mostanában, a fűtési szezon beköszöntése óta szinte napjában lopják a fát az erdőből. Persze nem gallyakat gyűjtögetnek; sokan autóval, kisteherautóval viszik a láncfűrésszel vagy kézi erővel kivágott fákat.
– Az utóbbi időben nálunk is megszaporodtak a falopások, főként azokon a területeken, amelyek közvetlenül kapcsolódnak a lakóövezetekhez. Legtöbben a napi szükségleteiket szerzik be, így gyakorlatilag folyamatos a jelenség – mondja Lóczi Szidónia, a félezer hektárnyi pécsi erdőséget kezelő Biokom Nkft. pr-menedzsere.
Ők csak idén ősszel négy feljelentést tettek tömeges falopás miatt; csak a kitermelt fák tuskóit találták ugyanis több helyütt, tíz köbméternyi fát is elvittek.
A cég állandó erdőgondnoki szolgálatot tart fenn, s a szokásos munkaidőn kívül is szúrópróbaszerű ellenőrzéseket tart. Emellett a pécsiek segítségét is szívesen veszik: nem árt tárcsázni a Biokom ingyenes számát (80/200-590), ha a pécsi erdők szélén, Malomvölgy környékén láncfűrészek zaját halljuk.
Kis Tünde, a Mecsek legnagyobb részén tevékenykedő Mecsekerdő Zrt. kommunikációs vezetője azt mondja, örök probléma a falopás erdeikben, a fűtési idény beköszöntével pedig emelkedett a bűncselekmények száma a Mecsekerdő Zrt. területén. A cég már mintegy negyven esetben tett feljelentést, mert több száz köbméternyi fát vittek el a tolvajok.
A mecsekerdősök rendőrökkel közösen tartanak rendszeres járőrözést, emellett több, mint száz sorompóval védik erdészeti útjaikat, igyekeznek az erdőben körültekintően kiválasztani a készletezési helyeket és kedvezményes áron tűzifagyűjtési lehetőséget is biztosítanak.
[box title=”Szigorítottak” style=”soft” box_color=”#1d8b22″ radius=”10″]Korábban falopásért legfeljebb hatvannapi elzárást szabtak ki, de a büntető törvénykönyv júliusi szigorítása óta már két évre is hűvösre tehetik az elkövetőt. A rendőrségtől megtudtuk: van, hogy a lefülelésekkor csak egy-két darab fát halásznak elő a kocsikból, de van, hogy 10 köbméter a fogás. Ők azt javasolják a tulajdonosoknak, alkalmazzanak több erdőőrt, mezőőrt és keményen akadályozzák meg az erdők kocsival való megközelíthetőségét.[/box]