Fokozott gondoskodásra, de sokszor még gyógyszeres kezelésre is szükségük van azoknak a kutyáknak, amelyek elszöktek a szilveszteri tűzijátékok és petárdázások miatt. A pécsi gyepmester újév napján csaknem húsz ebet fogott be az utcákon, a Misina Állatmenhelyre pedig két nap alatt öt kutyát vittek be. A dömping pedig még vissza van. A tapasztalatok szerint ugyanis két-három nappal szilveszter után kerülnek elő az elkóborolt háziállatok.
A kennelek többsége üres, a sintérnél csak két kutya maradt. A többi 18 ebet már elvitték a gazdik. De szilveszter óta még mindig rengeteg négylábú kóborol az utcákon.
– Most is van tíz olyan kutya, amit be kellene fogni valahogyan, de nem tudjuk, hogy merre van. Várjuk a további jelzéseket is – mondta Schranz Richárd, a közterület-felügyelet vezetője.
A Misina Természet- és Állatvédő Egyesületnél több olyan kutya is van, amelyik alig mert előbújni a házából, mert annyira megrémült. Szilveszter óta ide öt elkóborolt ebet vittek. A dömping azonban még hátra van.
– Tapasztalataink szerint nem közvetlenül szilveszter napján, illetve elsején kerülnek be a kint lévő kutyák, hanem eltelik egy-két nap, amíg megtalálják őket – mondta Farkas Tamás, a Misina Természet- és Állatvédő Egyesület elnöke.
Idén azonban már az internet is sokat segített. A közösségi oldalakra és a menhely honlapjára folyamatosan érkeztek a bejelentések. Így pár óra múlva az elszökött ebek újra otthon voltak. Attól azonban, hogy a négylábú hazakerült, az állatorvos szerint még nincs minden rendben. Általában kiemelt gondoskodásra, egyes esetekben utókezelésre is szükség lehet.
– A legfontosabb, hogy a kutya érezze a gazda bizalmát és segítségét. De ha olyan fokú az ijedtség, ami tartósabb viselkedésváltozást okoz, ott gyógyszeres kezelés is kell – mondja Hartung István állatorvos.
Ha tehát szokatlanul, esetleg bizalmatlanul viselkedik a kutya, mindenképpen vigyük állatorvoshoz.