-0 C
Pécs
kedd, november 19, 2024
KezdőlapAbszolút NőA színek igenis hatnak ránk!

A színek igenis hatnak ránk!

Dühösek leszünk a vörös színtől? Vagy nyugodtabbak a kéktől? Lakásunk kialakításánál, munkánk eredményességénél és még az öltözködésünknél is nagy jelentőséget tulajdonítunk a színeknek, mert hisszük, hogy érzelmeket váltanak ki belőlünk, és környezetünkből. Pécsi pszichológussal jártunk utána, hogy valóban így van-e, érdemes-e energiát fektetnünk a színek megválasztásába a mindennapok során.

Az evolúcióban gyökerezik

A színlátás kialakulása lehetővé tette számunkra, hogy árnyaltabban észleljük a környezetünket, a tárgyakat, az embereket finomabban tudjuk megkülönböztetni. A színek továbbá motivációs hangsúlyt adnak a tárgyaknak, képesek a figyelmet megragadni és irányítani, sok esetben megváltoztatni a tárgyak jelentését vagy befolyásolni az adott szituációt.

Színek 1

Dr. Lábadi Beatrix, a PTE Pszichológia Intézetének egyetemi adjunktusa elmondja, hogy a színek tehát a természetben olyan szignálok, amelyek hasznos útmutatói a viselkedésnek: küldhetnek „megközelíthető” (kék – tiszta ég) és „elkerülendő” (pl. vörös – tűz, vagy a barna –rothadó, lebomló élelmek színe) üzeneteket. Ezek a jelzések pedig összefüggnek az érzelmi állapotainkkal: azok a színek, amelyek eredendően a veszélyre hívták fel a figyelmet, negatív érzelmekkel társulnak, és ma is hasonló hatást váltanak ki belőlünk, míg a megközelítő üzenetet hordozó színek összekapcsolódnak pozitív és jó érzésekkel.

– Ezt a megközelítést alátámasztják a nemrég megjelent kutatások is. Jerald Kralik amerikai kutató pszichológus azt találta, hogy a majmok kerülik azokat az embereket, akik vörös ruhát hordanak, szemben a kék ruhába öltözöttekkel. Egy másik érdekes kutatás pedig bizonyítani tudta, hogy a vörös színű placebo tabletta sokkal hatásosabb, mint a kék – így a szakember.

Red dress

A színek jelentései

A mi kultúránkban a kék alapvetően összekapcsolódik a kellemes, megnyugtató érzéssel, a tisztasággal, ahogy egy nyugodt víztükör vagy egy tiszta égbolt, ezért sok kultúrában használják az üzleti életben, mintegy a megbízhatóságot sugallva. A vörös mindenképpen dinamikus és intenzívebb érzelmeket mozgat meg: vágyat, ambíciót, szerelmet, mély érzéseket, amelyek lehetnek veszélyesek (vér, tűz) is, ezért nem egyértelműen pozitív. A sárga melegséget képvisel, pozitív érzelmeket vált ki általában, de ismerünk olyan országokat, ahol a hűtlenséget, féltékenységet szimbolizálja. A zöld szintén nyugtató hatással rendelkezik és pozitív érzést vált ki.

A színek továbbá az intenzitást tekintve is hatnak ránk, például a klasszikus vörös jobban megnöveli az éberségi szintünket, izgatottabbak leszünk, mint a burgundi szín.

Nagymértékben hatnak ránk!

A környezetünkben található színek természetesen hatnak ránk, befolyásolják általános hangulati állapotunkat. Dr. Lábadi Beatrix elmondja, hogy a legtöbbet a vörös szín hatását vizsgálták, a Dartmouth College munkatársai szerint ez a szín növelheti az izgalmi szintünket például a szívritmuson és légzésszámon keresztül, de hatással lehet a munkamódunkra azáltal, hogy serkentő hatású és támogatja a munkára való fókuszálást, szemben a kékkel, ami inkább a kreatívabb, szerteágazó gondolkodást segíti.

Színek 3

– Viszont fontos megjegyezni, hogy a színek általános hatása nagyon sok egyéb tényezőtől is függ, például az egyéni színpreferenciánktól, személyiségünktől, vagy hogy éppen milyen állapotban vagyunk – így a szakember.

Gyógyítás a színekkel

A pszichológiai gyakorlatban és terápiás folyamatokban is fontos szerepe lehet a színeknek, viszont azt ne gondoljuk, hogy komoly, mentális problémát könnyedén kezelhetünk színterápiákkal. A színek gyógyító erejéről inkább az alternatív gyógyászatban és a wellness-kezelések kapcsán hallhatunk, amelyeknek biztos van kedélyjavító hatása, de komolyabb problémák megoldására nem alkalmasak.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő