Számos elemet tartalmazó módosító indítványt nyújtott be a Fidesz-KDNP-ÖPE szövetség a szervezeti és működési szabályzatról szóló előterjesztéshez a közgyűlés idei utolsó ülésén. Egy kivételével az összeset elfogadták. A 25 fős közgyűlésben 11 képviselővel rendelkező kormánypárti frakciószövetségnek akarata keresztülviteléhez „külső” segítségre is szüksége volt.
Péterffy Attila két alpolgármester-jelöltjét, Ruzsa Csabát és Zag Gábort a mai ülésen megszavazta ugyan a testület, de az önkormányzat új szervezeti és működési szabályzata kapcsán már a Fidesz és szövetségesei akarata érvényesült.
Több kisebb horderejű szmsz-módosítás mellett két jelentősebbet is sikerült átnyomnia a Fidesznek.
Péterffy Attila az általa beterjesztett szmsz-tervezetben kilenc bizottság létrehozását javasolta, a Csizmadia Péter fideszes frakcióvezető által bevitt módosítási javaslat viszont csak hét bizottságét. Utóbbit a Fidesz-KDNP-ÖPE 11 képviselője mellett a Tiszta Kezek képviselője, Bognár Szilvia, és a Mi Hazánk képviselője, Varga Tamás is támogatta szavazatával.
Eredetileg tárgyalt volna a testület a bizottságok összetételéről is a polgármester előterjesztésében, de mivel a Fidesz módosítója borította a Péterffy által javasolt bizottsági struktúrát, a döntést egy következő ülésen hozhatják meg. Hosszú tárgyalássorozat kezdődhet a témában.
Ennél is komolyabb változást hozhat a Fidesz-KDNP-ÖPE azon terve, hogy a Péterffy által javasolt három tanácsnok helyett hat kezdje meg működését a városházán, ráadásul ezek szinte az alpolgármesterekkel azonos jogkörökkel és jogosítványokkal rendelkezzenek. A javaslat 13 igen szavazattal átment, Varga és Bognár itt is a Fidesszel szavazott.
Péterffy Attila három tanácsnokra tett volna javaslatot, de ezt az előterjesztést is kilőtte a Fidesz módosító indítványa, így a tanácsnokok személyéről szóló döntést is elnapolták.
A hat tanácsnok feladatai teljesen lefedik az önkormányzat működési területét a Fidesz a közgyűlési többség által elfogadott javaslata szerint. A polgármesternek a városháza épületében irodahelyiségeket, telekommunikációs és informatikai eszközöket, és egy-egy titkárt kell biztosítania a munkájukért pénzbeli jutatásban is részesülő tanácsnokoknak.
Nagyon úgy tűnik, hogy a Fidesz a tanácsnoki rendszer alapvető átalakításával árnyék-alpolgármesteri pozíciókat készül létrehozni.
Kérdés, amikor majd a bizottságok összetételéről és a tanácsnokok személyéről dönt a közgyűlés várhatóan jövő év elején, ki hogyan szavaz majd, bár a mai ülés szavazásai nem sok kétséget hagytak efelől.