-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaSzoboravatás a Gandhiban

Szoboravatás a Gandhiban

A Gandhi Gimnázium sajtóközleménye:

„Éppen két évtizede kezdték meg Pécsett a Gandhi Gimnázium alapítását – annak köszönhetően 1994 februárjában indult el az oktatás. Az iskola, amely a kezdetektől felvállalta a magyarországi cigányság tehetségápolását, egész Európa első roma nemzetiségi, érettségit adó intézményeként ismert. Az idei jubileumi esztendőt rangos, különleges eseményekkel, valamint a szakmai munka továbbfejlesztésével szeretné emlékezetessé tenni.

– A szellemiség a kezdetek óta ugyanaz, de a módszereknek folyamatosan változniuk, az iskolának fejlődnie kell – mondja a Gandhi Gimnázium és Kollégium igazgatónője. Déri Ildikó tavaly óta áll az intézmény élén, amelynek fenntartójával egyeztetve határozták meg a legfontosabb feladatokat:
– Fő célként az oktatás hatékonyságának javítását tűztük ki magunk elé. Ez színvonalasabb és diákközpontúbb tanító és nevelő munka meghonosítását jelenti, amelynek keretében az eddiginél több pluszt kapnak a diákjaink, de egyben magasabb követelményeket is támasztunk velük szemben.

Ezzel összefüggésben a Gandhi racionalizálja a munka- és oktatásszervezését. Például a belügyi rendészeti és katonai alapismeretek fakultációt 2013 őszén már 9. évfolyamtól elindítják, s jóval bővebb ismeretanyagot kínálnak a tanulóknak. Lesz normál tantervű osztályuk is, de emelt szintű informatikai képzést is választhatnak az érdeklődők. Az iskola a Türr István Képző és Kutató Intézettel is szoros együttműködést tervez: az érettségizőknek széles szakképzési palettát szeretnének biztosítani, a többi közt gyermekgondozó, pedagógiai asszisztens, vagy épp szociális segítő szakiránnyal.

Déri Ildikó úgy fogalmaz, számos olyan feladatuk van, amellyel a Gandhi korábbi hiányosságait igyekeznek bepótolni. A közelmúltban aktualizálták az iskola alapdokumentumait, a hátrányos helyzetű tanulók rendelkezésére álló Arany János Kollégiumi Programban pedig az eddigieknél jobban használnák ki a keret-lehetőségeiket, és nagyobb arányban tartanák meg a programba jelentkezőket.

Ehhez tudatosabb pedagógus-felkészítésbe is kezdtek, azzal a céllal, hogy a gimnázium tanári közösségét nemzetközi szintűvé képzik. Az igazgatónő szerint így lehet eredmény centrikusabb, a diákok jövőjét, integrációját, pályaválasztását előtérbe helyező nevelő-oktató munkát folytatni a Gandhiban. Az elkövetkező félévben a pedagógusoknak három képzést is beütemeztek, és sok mindenre pályáztak (számos esetben eredményesen), pályáznak is, hogy a támogatások ésszerű felhasználásával tovább építsék az iskolai közösséget, s javítsanak a tanulóik intézményi és szabadidős lehetőségein. (Természetesen nemcsak a fiatalokról van szó, hiszen a nappali tagozat jelenleg 184 – szinte kizárólag roma – diákja mellett, a szintén érettségit adó esti és levelező képzésben most épp 179 felnőtt tanul itt.)

A jubileumi esztendő természetesen a jubileumi rendezvényekről is szól majd. Első rangos eseménye Mahatma Gandhi szobrának avatása lesz – a február 9-i ünnepségen India magyarországi nagykövete is részt vesz, s emlékfal-avatás, számos kiállítás és játék is szerepel a programban. Az év későbbi részében pedig öregdiák-találkozót, kiadvány-megjelentetést, nemzetközi konferenciát, határon túli partnerkapcsolat-építést is terveznek, Bogdán János tiszteletére pedig – a gimnázium egyik alapítója és első igazgatója idén lenne 50 éves – külön megemlékezést tartanak majd.

Déri Ildikó azt mondja, szeretnék, ha ez az ünnepi esztendő megbékélési időszak is lenne, mivel az intézményt övező korábbi viszályok nem méltók a Gandhihoz. Szerinte ha mindenki, aki felelősséget érez az iskoláért, beteszi a maga részét a közösbe, abból a Gandhi erőt meríthet a jövőjéhez, s tovább növelheti hírnevét hazánkban és Európában egyaránt.”

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő