Az elmúlt pár hónapban Baranya megye szocialista honatyái, Szakács László és Tóth Bertalan is elsősorban országos ügyekkel foglalkozott, bár a londoni iskola ötletével előrukkoltak Pécsen is, ám az nem igazán helyi probléma. Legutóbb augusztusban hallatták hangjukat a baloldaliak.
Az elmúlt fél évben mindössze három alkalommal fordította figyelmét Pécsre és a megyére a fővárosban tevékenykedő két Baranya megyei szocialista országgyűlési képviselő: Tóth Bertalan már a parlamenti MSZP-frakció vezetőjeként, míg Szakács László frakcióvezető-helyettesként politizál Budapesten, a kifejezetten pécsieket érintő problémákról legutóbb augusztus legvégén tartottak közös sajtótájékoztatót a Széchenyi téren, a város napjára (szeptember elsejére) időzítve.
Az eseményen Tóth Bertalan a városvezetést támadta a Zsolnay-gyárral kapcsolatos döntések kapcsán, a megye szerinte áldatlan gazdasági állapotáról szólva pedig hangsúlyozta, hogy nincs fejlődés s ha nem lennének városunkban az egyetem külföldi hallgatói, akkor már bedőlt volna a helyi gazdaság.
Bár Szakács részvételével az MSZP szeptember 16-án is tartott egy sajtótájékoztatót a belvárosban, amelyen azonban nem helyi, hanem országos ügyet tárgyaltak – méghozzá a Farkas Flóriánhoz kapcsolható ügyekben.
Szeptember 24-én sajtóközleményben tiltakoztak Bayer Zsolt publicista pécsi előadása ellen – ami az október 2-i kvótanépszavazásról szólt –, mondván, Bayer „hírhedten gyűlölködő és kirekesztő”.
Az október 23-i civil tüntetésen is felszólalt mind Tóth, mind Szakács, ám a nemzeti ünnep alkalmából megrendezett ellenzéki megmozduláson egyikük sem beszélt konkrét helyi problémákról: Tóth Bertalan elnyomásról és a sajtószabadság hiányáról szólt (csak egy mondat erejéig említve az eltűnő Magasházat és a Zsolnay-gyárat), Szakács László pedig a regnáló hatalmat ostorozta, mondván, az állam csak uszít és félelmet kelt.
Az azóta eltelt időszakban a jeles szocialista képviselők semmilyen konkrét formában nem foglalkoztak pécsi és megyei ügyekkel.