Házasságellenes sztrájk, a nőkről való teljes lemondás, modern remeteség és a társadalomból való kilépés. Ezek mind a rohamosan terjedő mozgalom, a MGTOW jellemzői. Kulturális reakció a férfiak részéről, vagy csak védekezés és gyengeség?
A MGTOW vagyis a Men Going Their Own Way (Maguk Útját Járó Férfiak) egy rendkívül gyorsan terjedő antifeminista mozgalom. A honlapjuk szerint a törekvés lényege, hogy elutasítsa: a férfi csak egy eldobható használati tárgy. Bár sokaknak semmi közük magához a mozgalomhoz, nem is hallottak még az MGTOW-ról, mégis férfiak tömegei vallanak hasonló nézeteket.
A modern nőre adott férfi válaszreakciók fajtáit, az egyetlen magyarul megjelent írás szerzője, Huffnágel István szedi pontokba. A Férfihang.hu – Antifeminista Férfimagazin elnevezésű blogon megjelent írás szerint a 21. századi férfi háromféleképpen reagálhat a „mihaszna agymosott női társadalomra”. Lehet PUA vagyis Pick Up Artist (csajozógép) aki csupán egy éjszaka erejéig szolgálja ki a nőket. Lehet aktivista, aki a kártékony feminizmus ellen küzd, és lehet maga útját járó férfi, aki totális elutasítással viszonyul a nőkhöz.
Az írás szerint a MGTOW követői nem hajlandóak házasságra, hosszú- és rövidtávú kapcsolatra. Egyáltalán nem szolgálják ki a nőt, megvonják tőlük a figyelmet, odaadást és a támogatást. Ennek is több rétege létezik. Vannak olyan férfiak, akik szerint szintén elnyomják őket a nők, de elfogadhatónak tartják azt, és vannak olyanok, akik gazdaságilag is elszigetelődnek, vagyis nem hajlandóak pusztán egy nő miatt többet keresni.
Gyengeség és védekezés?
Kíváncsiak voltunk, hogy a jelenség érthetően következik-e a társadalmi helyzetből, vagy csak gyengeség és védekezés a férfiak részéről. Mediátor szakembert kérdeztünk erről, ugyanis a mediáció egy olyan konfliktuskezelő módszer, mely során közös beleegyezéssel egy harmadik, semleges személy is eljár.
Dr. Temesi Erika mediátor, a pécsi Társak Tanácsadó Központ vezetője elmondja, hogy a mediáció során is gyakran előkerül ez a probléma. A nőknek kinyílt a szemük, önállósodnak és egyre többet akarnak, a férfiak viszont az ősi feladataikat maradnak hivatottak ellátni – így az, hogy besokallnak, nem meglepő. Gyakran előfordul, hogy a nő rengeteg terhet pakol a férfi vállára. Dr. Temesi Erika szerint ilyen szituáció például az, amikor az újszülött gyermeket az anya rögtön, bármiféle tanítás nélkül az édesapa kezébe nyomja. A nő feladata az, hogy megtanítsa az apát erre és bevonja őt a nevelésbe. Amint a nő meg tudja ezt valósítani, segít a férfinak és türelmes vele, az ideális családmodell könnyedén tud működni. Így tehát nem gyengeség a férfiak részéről a MGTOW reakciója, bár a mozgalom maga rendkívül radikális.
Besokallnak, de mikor?
Dr. Temesi Erika szerint, ahogy egy lány, úgy egy fiatal fiú is tinédzser korban mást keres az ellenkező nemben, mint egy felnőtt. Nem azzal a szándékkal ápolja párkapcsolatát, hogy életre szóló partnert találjon. Viszont ha ebben a korban sok elutasítás éri, akkor joggal fog besokallni fiatal felnőtt korára. Fontos megemlíteni, hogy a fiatal kori, népszerű ismerkedési helyek a szórakozóhelyek. Az ilyen találkozási pontokon tipikusan a „feminista cápák” vadásznak, így nagyon rossz példákkal találkozhatnak a fiatal férfiak. Ebben nagy a nők felelőssége.
[note note_color=”#52afea”]„A gyermekkori legjobb barát hat hónappal az esküvő után eltűnik, mert az újdonsült feleség nem engedi a kedves férjét szingli vesztesekkel lógni. Az édesapa összeroppan, hogy anyagilag kielégítse az egész családját. A nő, akivel összeköti a férfi az életét, figyelmet, odaadást és hűséget követel, de keveset ad cserébe.” – a MGTOW.hu szerzői szerint az előbbi szituációkhoz hasonló problémákat kell megelőzni és megállítani, márpedig ebben a nőnek van a legnagyobb felelőssége.[/note]
[poll id=”153″]