23 C
Pécs
csütörtök, szeptember 19, 2024
KezdőlapKultZóna„Szükség van efféle művészeti akciókra”

„Szükség van efféle művészeti akciókra”

 

Több országot érintő vándorkiállításának utolsó állomásához érkezett annak a nemzetközi képzőművészeti biennálénak az anyaga, amely ez év elején a kultúrfővárosi esztendő első nagy tárlataként a Pécsi Galériában is látható volt. A Meeting Point valódi találkozási pontot jelent alkotók, művészettörténészek, kritikusok, s nem utolsósorban városvezető politikusok számára.

Fotó: Müller Andrea

A hagyományos festészet, szobrászat és grafika nyelvezetének, kifejezésmódjának megőrzését, a tradicionális technikák mai alkalmazását tekinti legfőbb feladatának a Meeting Point Nemzetközi Képzőművészeti Biennálé, mely kontinensünk négy kultúrközpontja: Pécs, Arad, Eszék és Pilzen összefogásának eredményeként jött létre, s immár másodízben teremtett lehetőséget a különböző nemzetek alkotóinak a közös bemutatkozásra.

– Rendkívül erős, magas színvonalú a mostani anyag – véli Gamus Árpád, a Pécsi Galéria és Vizuális Művészeti Műhely igazgatója. – Közel háromszáz alkotás: bronzból, fából, fémből készült szobrok, fotorealisztikus képek, absztrakt munkák, tusrajzok, üvegplasztikák szerepeltek a tavalyi aradi bemutatón. Magyar, román, cseh, horvát és görög alkotások mellett az USA-ból, Nagy-Britanniából, Hollandiából, illetve Német- és Olaszországból érkezett műtárgyakat tárhattunk a közönség elé. E kollekció fele január óta vándorkiállításként járja a szervező országok kultúrközpontjait. Pécsett, Eszéken és Aradon nagy sikerrel mutatkozott be, sajnos anyagi gondok miatt a pilzeni tárlat nem valósult meg, de vándorútjának zárásaként az osztrák Pöchlarn városában tekinthető meg, a híres Kokoschka-házban.

– Miben áll e kezdeményezés lényege?

– Igazi közép-európai programról van szó, mely azon túl, hogy különböző nemzetek alkotóinak, nagy öregeknek és pályakezdő ifjaknak teremt közös bemutatkozási lehetőséget, s a szakma képviselői, azaz művészettörténészek és kritikusok is figyelemmel kísérik, a helyi kulturális vezetők, politikusok számára is a párbeszéd lehetőségét jelentik. Ezáltal lesz képes időről időre megújulni, felfrissülni, kiteljesedni az egész program. Már most érzékelhető az a hozadéka is, hogy az érintett országokban egyéni kiállításokra, illetve tematikus csoportos tárlatokra kapnak meghívást a biennálén szereplő művészek. Baranyából huszonhárom festő-, illetve grafikusművész, valamint kilenc szobrász- és iparművész vett részt a mostanin, közülük Benedek Barnát festészeti különdíjjal jutalmazta az aradi nemzetközi zsűri, Szentgróti Dávid pedig kiemelt dicséretben részesült. Napokon belül megjelenik román nyelven, angol és német ismertetőkkel a biennálé katalógusa, mely igazi kuriózum lesz, lévén, tartalmazza a két évvel ezelőtti, legelső kiállítás pillanatfelvételeit, bemutatja a teljes mostani kollekciót, s kiegészül egy kronologizált adatbázissal is. Bízom a sikeres folytatásban, mert az eddigi hazai és külföldi visszajelzések is azt igazolják, szükség van efféle művészeti akciókra.

Csató Andrea

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő