-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapAbszolút NőSzüleink hibáit követjük el?

Szüleink hibáit követjük el?

Vajon tényleg igaz lehet az, hogy generációkon keresztül ismétlődnek minták a családban? Vajon tényleg elkerülhetetlen, hogy ugyanazokat a hibákat kövessük el, mint anyáink és nagymamáink? Ha mégis elkerülhető, hogyan tudjuk ezt megtenni? Utánajártunk és pécsi pszichológust kérdeztünk a témáról.

A pszichológia – és az irodalom is – már régóta foglalkozik a családokban generációkon keresztül megjelenő mintázatok kérdésével. A pszichológusok kutatásai és gyógyításai során szerzett tapasztalataik is megerősítik, hogy ezek a mintázatok léteznek.

– Természetesen nemcsak negatív formában, hanem pozitív formában is létezik a jelenség, de mivel ez utóbbi boldoguláshoz vezet, ezért a pozitív minták átadódása kevésbé keltette fel a pszichológusok figyelmét – avat be Láng András, a PTE Pszichológia Intézet Fejlődés- és Klinikai Pszichológia Tanszék egyetemi adjunktusa.

200191362-001

Mitől alakul ki?

Láng András elmondja, hogy a generációkon átívelő mintázatok alapvetően több dolog miatt is létrejöhetnek. A fejlődés során a korai gyermekkori időszak nagyon érzékeny szakasza az életünknek, így az ebben az életkorban szerzett tapasztalatok könnyen beleégnek a lelkünkbe, idegrendszerünkbe. Még akkor is így van, ha ezekre a tapasztalatokra a későbbiek során nem tudunk visszaemlékezni.

A tapasztalatok átadásáról hétköznapi emberként sokszor azt gondoljuk – tévesen -, hogy szavakon keresztül, verbálisan tanulunk, és szerzünk tapasztalatokat. Ezzel szemben a cselekvésekben, viszonyulásokban megnyilvánuló információt hitelesebbnek, valódibbnak érezzük, ezért ezek akarva-akaratlan jóval nagyobb hatást gyakorolnak ránk.

ír gyerek tanul

– Így van ez nevelkedésünk során is. Arról már biztosan hallottunk, hogy hiába mond valamit a szülő, ha máshogy csinálja, tettei ugyanis sokkal nagyobb hatással lesznek a gyerekre – mondja a szakember. Hozzáteszi, hogy bármennyire furcsán is hangzik, a megszokott rosszban jobban érezzük magunkat, mint egy kellemesebb, de ismeretlen helyzetben. Így tehát valóban számíthatunk arra, hogy a szülői háznál látottak befolyásolni fogják tetteinket.

Nem kerülhetjük el?

A pszichológus elmondja, akkor is ha elhatározzuk, hogy mi máshogy fogjuk tenni mint szüleink, a kiélezett helyzetekben úgyis visszanyúlunk az ismerős megoldásokhoz – még ha azokat saját bőrünkön is tapasztaltuk rossznak korábban. Ez különösen így van a nevelés során, hiszen a nevelésről a legintenzívebb élményeink mégiscsak szüleinktől származnak. Ha más személyekkel, pl. nagyszülőkkel is hasonlóan szoros a kapcsolat, akkor ez már egyfajta rugalmasságot, választási lehetőséget biztosíthat.

Belénk van kódolva

Ugyan eddig a tapasztalatokról volt szó, de az ismétlődő mintázatok esetén azért a genetikáról sem szabad elfeledkeznünk. Ugyan viselkedéseket és személyiségvonásokat nem, de hajlamokat bizony öröklünk. Például egy társas helyzetekben ügyetlen szülőnek nagyobb eséllyel lesz hasonlóan ügyetlen gyermeke. Egyrészt amiatt, mert a hajlam genetikailag öröklődik, másrészt pedig azért, mert a szülő nem is fogja tudni megtanítani a gyermekét arra, hogy társas helyzetekben ügyes legyen.

Anyák napja

A mintázatok megtörése főként tudatosság kérdése. Kevesebb stressz, több önismeret mindenképpen hozzájárul ahhoz, hogy a mindennapi helyzetekben átgondoltan cselekedjünk. A pszichológus azt javasolja, hogy ha valaki végképp úgy érzi, hogy önmaga vagy családtagjai számára szenvedést okozó viselkedésekből nem tud kitörni, akkor érdemes azon elgondolkodni, hogy felkeressen egy pszichológust.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő