-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapAbszolút NőkisFeketeSzülés telefonos segítséggel

Szülés telefonos segítséggel

Fél perc alatt született meg az a csecsemő, akinek vasárnap éjjel saját otthonában adott életet egy baranyai asszony. Az újszülöttet a nő 14 éves fia és férje segítette világra. A megyében 10-20 hasonló eset történik évente, ám a kismamák ilyenkor sem maradnak segítség nélkül. Az újszülötteket – szerencsés esetben – a mentésirányítók telefonos instrukciói alapján segítik világra a helyszínen tartózkodó bejelentők. De mégis hogyan teszik mindezt és pontosan mi történik ilyenkor? Most megmutatjuk. 

Mentésirányítók és nem diszpécserek

Az első és legfontosabb tisztázandó dolog, hogy a mentőállomáson, a telefon másik végén nem diszpécserek, hanem képzett szakemberek fogadják a beérkező hívásokat – mondja Buda Péter, az OMSZ dél-dunántúli orvosigazgatója.

– A mentő szakápoló képesítése mindenkinek megvan, de vannak közöttük főiskolát, egyetemet végzett kollégák, sőt mentőtisztek is, akik kivonuló szolgálatot láttak el, vagy látnak el párhuzamosan. Azaz mind olyan szakemberek, akik benne vannak a mentési folyamatokban, ismerik a helyszíni körülményeket.

mentők
Képünk illusztráció

Épp ezért nem diszpécsereknek hívják a telefon mögött ülő kollégákat, hanem mentésirányítóknak. Az ő feladatuk sok más mellett – autók, helikopterek szervezése, irányítása, a kórházi kapacitás felmérése stb. – az, hogy a telefonálót vészhelyzet esetén a vonalban tartsák és instrukciókkal lássák el.

– Amikor betelefonálnak a központba, a kolléga értékeli a helyzetet. Felméri, hogy gyors beavatkozásra van-e szükség, vagy elég egy mentőkocsit a helyszínre küldeni. Ha az előbbi eset áll fenn, például egy fulladásnál, szívleállásnál vagy éppen egy szülésnél, akkor első körben megpróbálják megnyugtatni a pánikba esett telefonálót. Erre azért van szükség, hogy később segíteni tudjon bajba jutott társán – mondja Farkas Gyula vezető mentőtiszt.

A kollégákat külön tréningezik arra, hogy megfelelő kommunikációval képesek legyenek megnyugtatni a segélykérő illetőt.

– Ez akkor sikerülhet, ha mi magunk is nyugodtak maradunk – meséli egy nevét nem vállaló mentésirányító. Rövid, értelmes, megbízható utasításokat kell adnunk, tényleg csak a leglényegesebb információkkal. Egy újraélesztésnél például számoljuk az ütemet, amíg a telefonáló a mellkaskompressziót végzi.

[box title=”Extrém esetek”]A nyílt utcán szülte meg gyermekét egy nő Kertvárosban még október elején. Az anyának két járókelő segített a szülés levezetésében, az egész pár percig tartott, így mire a mentősök kiértek, a baba már megszületett. Az anyát és gyermekét kórházba szállították, és szerencsére mindketten egészségesek maradtak.

2011 novemberében egy pécsi patikában indult meg a szülés egy várandós nőnél. A mentők ugyan hét perc alatt kiérkeztek, de a nő addigra már világra hozta gyermekét. Az asszony görcsoldóért tért be a gyógyszertárba, és láthatóan rosszul volt, de terhességét tagadta az üzlet alkalmazottai előtt. Ám miután a szülés megindult, és a dolgozók látták, hogy mi történik, igyekeztek mindenben a vajúdó segítségére lenni. A nő koraszülött gyermeknek adott életet, és bár a helyszínre a pécsi koraszülött-mentő is segédkezett, a gyermek aznap éjszaka meghalt. [/box]

szülés

Egy pillanat alatt

Pont ilyen telefonos segítségre van szükség akkor is, amikor hirtelen megindult szüléshez riasztják a mentőket. A mentésirányító felteszi a legfontosabb kérdéseket, például: hányadik terhesség, elfolyt-e a magzatvíz, milyen erősek és gyakoriak a fájások és hasonlók, majd ha indokolt, vonalban marad és irányítja a telefonálót.

A vasárnap éjjel történt rohamtempóban, fél perc alatt lezajlott szülésnél is így döntött a mentőszolgálat munkatársa.

– Először maga a kismama telefonált és kért egy mentőt, majd pár perccel később érkezett egy sürgető hívás a fiától. Akkor már világos volt, hogy bár a rohamkocsi úton van, kollégáim nem fognak kiérni a csecsemő megszületéséig, ezért kértem a fiút, hogy maradjon a telefonnál. Érthető módon elég nagy volt a pánik, így eltartott egy darabig, míg megnyugtattam és rábírtam, hogy figyeljen rám, de aztán nagyon hősiesen helytállt a fiatalember. A csapatmunkának köszönhetően a baba és a mama is egészséges.

Január 1-jén egyébként egy kísértetiesen hasonló eset történt, szintén nem messze Pécstől. Ekkor is minden rendben zajlott, ám volt egy kicsi riadalom, mert a csecsemő nem rögtön sírt fel. Szerencsére végül minden megoldódott, többek között a mentésirányítónak köszönhetően.

A legeslegfontosabb dolgok, amikre egy (egészséges) újszülött érkezésekor szükség lenne, azok a tiszta, vasalt textíliák, és egy háziállatoktól mentes, meleg, nyugodt szoba. Ám ezek csupán az ideális körülmények, az élet általában nem ilyen, így ha éppen úgy alakul, hogy valaki a nyílt utcán vagy a liftben kezd szülni, akkor a szakembereknek telefonon keresztül fel kell mérniük az adott helyzetet, és a lehetőségekhez mérten kell utasításokat adniuk a telefonálónak.

[box title=”Extrém esetek”]Baranya megyében olyan is előfordult, hogy egy asszony reggel betelefonált a központba és kért egy mentőt, mert arra ébredt, hogy megszült.  De hirtelen jött ikreket és farfekvéses babákat is világra hoztak már otthoni körülmények között. [/box]

csecsemő

Higgyük el!

Az egyik pillanatról a másikra lezajló szülések sokak számára hihetetlenül hangzanak, és egyből az anyát vagy a környezetét hibáztatják, ha a kismama nem érkezik meg időben a kórházba. Pedig igenis előfordulhat, hogy az újszülött egyik pillanatról a másikra érkezik.

– A szülés megindulásának természetesen vannak tünetei, de ezek nem minden esetben tankönyvszerűek. A vasárnapi esetben is fél perc alatt világra jött a baba. Van olyan anyuka, aki alig érzi a fájásokat, szinte összetéveszthetőek egy sima menstruációs görccsel. A magzatvíz sem mindig filmszerűen, a bokán landolva távozik, előfordul hogy csak szivárog, vagy alig alig folyik – mondja a mentésirányító.

A szakemberek ezért azt tanácsolják, ha az anya egy kicsit is bizonytalan, inkább menjen be a kórházba feleslegesen, mint járjon úgy, hogy végül nem ér be a szülészetre. Komplikáció esetén ugyanis hiába van a vonal végén képzett szakember, távolról sem a babán, sem az anyán nem tud segíteni.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő