Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) 2017 novemberében kötött egymással együttműködési megállapodást. A közös munkának már több eredménye is van: biológiai alapú energiatermelési modellt készítettek a dél-dunántúli régióra és a Vértesre, valamint termikus hulladékkezelési technológiákat vizsgáltak fenntarthatósági, környezetvédelmi és gazdasági szempontból.
Mint olvasható a PTE közleményében, az együttműködés eredményeként négy projektet határoztak meg a szakemberek.
Agrofuel projekt
Az Agrofuel projektben egy biológiai alapú, összetett energiatermelési modell kialakítása volt a cél a dél-dunántúli régióban és a Vértesben. Ebben a projektben a PTE három kara is közreműködött, a Természettudományi, a Műszaki és Informatikai, valamint a Közgazdaságtudományi Kar.
Gázplazma projekt
A gázplazma projektben termikus hulladékkezelési technológiákat vizsgáltak a műszaki kar, a közgáz és a jogi kar szakemberei.
Agrofuel 2
Az Agrofuel 2 projektben a biomassza-termelést megalapozó környezeti állapotokat vizsgálták agro-ökológiai modellezéssel.
Ezek az említett programok hasznosítható eredményekkel már le is zárultak.
Képzések a mentális egészségért
A negyedik, jelenleg is zajló projektben a PTE a mentális egészség javítása érdekében képzéseket tart az MVM Zrt. és az MVM-csoport munkavállalóinak.
Az együttműködés gazdasági és klímapolitikai szempontból fontos Magyarország számára, hiszen a 2030-ra és 2050-re kitűzött, európai uniós elvárásokhoz igazított karbonmentesítési célok könnyebben elérhetőek lesznek.
Korábban írtuk meg azt is, hogy negyvenöt napelemparkot épített az MVM Csoport megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalata, az MVM Zöld Generáció Kft. (MVM ZG) az E.on Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt. és az E.on Tiszántúli Áramhálózati Zrt. szolgáltatási területén.