Nagy csoki- és cukorstop léphet érvénybe a pécsi óvodákban, az óvodapedagógusok ugyanis megorroltak azokra a szülőkre, akik édességeket visznek az ovikba, vagy azokat a gyerekek között osztják szét.
Vasszigorral lépnek fel a pécsi óvodapedagógusok azokkal a szülőkkel szemben, akik naponta különböző cukrokkal, csokikkal és egyéb édességekkel ellátva küldik oviba gyermekeiket. A nyilvánvalóan jó szándékból elkövetett édességosztással ugyanis nem nagyon értenek egyet sem az óvodák dolgozói, sem pedig azok a szülők, akik egyébként nem adnának ilyen finom, de egészségtelen nyalánkságokat gyermekeiknek. Épp ezért a pécsi óvodapedagógusok a jövőben nem engedik be intézményeikbe az édességeket, és fel fogják hívni a szülők figyelmét arra, hogy ezek az ételek nem illenek be az intézmények előírt étkeztetési programjába.
Weizer Józsefné, a Kertvárosi Óvoda vezetője lapunknak elmondta, hogy a közelmúltban valóban nagyon sok panasz érkezett a szülőktől. A probléma az – azon túl, hogy ezek az édességek nincsenek jó hatással a kicsik egészségére –, hogy azok a gyerekek is kapnak a cukros, hizlaló, fogakra is káros édességekből, akik otthon nem kapnának ilyesmit. A szülők ugyanis vagy adnak más gyerekeknek ezekből, vagy a cukrokkal és csokikkal felvértezett apróságok osztják meg egymással szüleiktől kapott napi betevőjüket.
Különösen problémás ez az ünnepek alkalmával, hiszen a szülők a születésnapok, a névnapok, a farsangok és egyéb kiemelt alkalmak kapcsán tortát, süteményt, cukorkát, kekszet és más édességet visznek be az intézménybe. Azok a szülők tehát alapvetően tehetetlenek, akik egyébként otthon nagy figyelmet fordítanak gyermekük egészséges étkezésére, és az egészséges életmódra nevelésükre.
Az pedig érthető, hogy az óvodapedagógusok kiállnak a gyermekek egészségének megóvása mellett, hiszen az óvodai nevelésről szóló kormányrendelet is hangsúlyozza, hogy az óvodai nevelés feladata az egészséges életmódra nevelés, az egészséges életvitel igényének alakítása, és a gyermekek testi fejlődésének elősegítése.
Épp ezért reformálták meg a közelmúltban az oktatási intézmények közétkeztetését is abból a célból, hogy a gyerekek kevesebb felesleges cukrot és sót fogyasszanak.
Megjegyezzük: Pécsen egyedülálló kutatás folyik a gyermekek táplálkozását illetően.
Dr. Molnár Dénes, a PTE Gyermekgyógyászati Klinika egyetemi tanára és a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke, aki az országban egyedülálló, a gyermekek elhízását megelőző-kezelő pécsi prevenciós központ vezetője is, lapunknak elmondta, hogy egyet ért az óvodapedagógusok reakciójával, hiszen a cukrok és csokik szembe mennek az egészséges életmódot előtérbe helyező rendeletekkel és elvekkel. A cél ugyanis az lenne, hogy ezeket a fogakra és egészségre káros, hizlaló anyagokat visszaszorítsuk.
A másik problémás aspektusa az ügynek az – mondta –, hogy sem az óvodapedagógusok, sem a gyerekek, sem a szülők nem feltétlenül ismerik a torták, sütik, csokik eredetét, szavatossági idejét, összetételüket. Ennek következménye lehet gyomorrontás, szalmonella, hasmenés és egyéb kellemetlen higiénés gondok. A cukorka-problémára a megoldás pedig egy emberi, hasznos párbeszéd során körvonalazódhat csak, mondta.