A Tai Chiról mint sportágról biztosan hallottunk, sőt többen valószínűleg láttunk már lassú mozgást végző embercsoportokat valamilyen természet közeli területen. Nem járunk messze az igazságtól, ugyanis a Tai Chi erről szól – belső béke, nyugalom és természet. Beleástuk magunkat a Tai Chi világába, és most megmutatjuk, mi kell ahhoz, hogy az ember önmaga gyógyítására használja fel ezt a sportágat.
Gyökerek
Már a Tai Chi mint harcművészet létrejötte előtt készültek kőtáblákba vésett rajzok a test pontos meridián térképéről. Később erre épülve jött létre a Tai Chi, hozzávetőlegesen nyolcezer évvel ezelőtt. Feltételezések szerint körülbelül a 13. századi Sung-dinasztia alatt jöhetett létre, Európában pedig az 50-es években kezdték el először oktatni.
Jelentés
A Tai Chi a Yin és Yang, passzív és aktív, két ellentétes erő kölcsönhatását jelenti. Valamint a duális rendszert, ami a minket körülvevő materiális világ működtető ereje.
– A Tai Chi egy olyan bonyolult filozófia rendszer, ami már létezett a harcművészeti kialakulás előtt. A sport ezen filozófiai rendszerét tulajdonképpen beleültették a gyakorlatba, ebből lett a Tai Chi Chuan mint sport, mely elnevezés jelentése a legvégső ököl – avat be Világi Gergely, harcművész mester és testnevelő tanár.
Mi is az a Tai Chi?
-[note note_color=”#78cb2f”]A Tai Chi olyan mozgásrendszer, amelyben a gyakorló mozdulatai összhangban vannak a testében és tudatában zajló folyamatokkal. [/note]
– Egy lassú mozgássor, melyben egybefonódik a légzés, mozgás és az elmének különböző területei. Egy olyan meditatív, energiakeringető sport, mely ellazítja az elmét. Az agy rengeteg energiát fogyaszt – olyan, mint egy számítógép. Ezt az adathalmazt segít feldolgozni, elengedni és megtanít koncentrálni – mondja a harcművész.
Ki űzheti?
Egy gondolkodó, nyugodt és türelmes hozzáállású ember képes elkezdeni. Ez nem kor- és nemfüggő, inkább társadalomfüggő. Ma olyan magas fokon pörgünk, és annyi impulzust fogadunk be, hogy egy átlagos ember számára nehéz a koncentráció. Az egyetemista és az idősebb korosztály a legérdeklődőbb. Az ember ekkor válik tudatossá, ekkor lesz érett a gondolkodása. Ez elengedhetetlen a Tai Chihoz.
Gyógyító hatás
– Gyógyító hatása akkor is van a Tai Chinak, ha nem annyira elkötelezett a sportoló, és nem végzi száz százalékosan tudatosan a mozdulatsorokat. Ugyanis van egy olyan mellékhatása, hogy a szervezet az úgynevezett alvó oroszlán nyugalmi állapotába kerül. Az idegrendszer passzív, ezt élettanilag paraszimpatikus tónusnak nevezzük. Ezt a stádiumot könnyen elérhetjük a lassú, nyugodt, lágy mozdulatok végzése által. Pozitív hatása, hogy jó a vérkeringésnek, az idegrendszernek és az agyi, érzelmi feldolgozásnak. Energia többlet keletkezik ugyanis a mozdulatok segítségével a tüdő dolgozik. A test ilyenkor mint egy antenna felveszi a föld és az ég energiáit. Ez tudatosul a Tai Chi során – mondja Világi Gergely harcművész.
Ez egy magas szintű harcművészeti forma, melyben ötvöződik a belső energetikai tudás, és a mozdulatsorok fizikai tudása. Bárki bármikor elkezdheti, akár az interneten keresztül is el lehet sajátítani a mozdulatsorokat – ám ezzel még nem érthetjük meg a Tai Chi lényegét.
Az alábbiakban egy példa, ha otthon szívesen elsajátítanánk a mozdulatokat:
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=P5hvODK2zW4″ width=”700″]
A Tai Chi egy életforma, melyhez hozzátartozik a tudatosság, a helyes táplálkozás és az egészséges életmód. Ha komolyabban akarunk foglalkozni a Tai Chi-val, a mély tudás eléréséhez elengedhetetlen egy mester. Meg lehet tanulni és érdemes is megtanulni! – így a harcművész.
[box title=”Pécsi Tai Chi-t tanító iskolák” box_color=”#e24922″]
- Wu stílusú Tai Chi Chuan – Világi Gergő oktató
- Chen stílusú Tai Ji Quan – Egry Tibor oktató
- Shaolin Kung fu Association Hungary – Bornemissza Péter oktató
- Középút Harcművészeti Iskola – Világi Gergő oktató[/box]