Egyelőre a szakszervezetisek sem tudják, pontosan mennyivel kereshetnek többet a tanárok szeptembertől, de az már biztos: a tervezett emelés felét kapják csak meg ősztől, s ez átlagosan 34 százalékos növekményt jelent. Utánajártunk, mennyit keresnek ma a pécsi tanárok, s mire számíthatnak a jövőben.
– Alig nyolcvanezer forint. A bérletemet nem fizetik, s cafeteriát sem kapok. Igaz, hogy csak 2012-ben kezdtem a tanítást, de úgy gondolom, ez akkor is arcpirítóan kevés. Többre vagyunk hivatottak – kesergett lapunknak a 24 éves Éva, aki az egyik pécsi általános iskolában ebben a tanévben kezdett alsósokkal foglalkozni.
Neki is több juthat szeptembertől, hiszen a szaktárca közlése szerint a tervezett pedagógusbér-emelés felét ekkortól utalja a munkáltató. A maradék részt vagy jövő januártól, vagy szeptembertől, vagy újabb két részletben biztosítják.
Azt azonban nem lehet pontosan tudni, ki, mennyit keres majd.
– Egyelőre a pontos számok előttünk sem ismertek, hiszen a szaktárca hivatalosan nem közölt velünk részleteket. Úgy számolunk, hogy augusztus második felében dőlhetnek el a pontos adatok helyi szinten, akár tanárra lebontva – vélekedik Fekete Mária, a Pedagógusok Szakszervezetének pécsi titkára. Ő azt mondta: egyelőre az sem ismert, hogy a tanárok a jelenlegi fizetésükre kapnak bizonyos százaléknyi emelést, vagy mindenki egységesen kap pluszpénzt.
– Az viszont tény, hogy egy fiatal tanár nem sokkal többet, mint bruttó százezer forintot kap, míg egy tíz-húsz éve a pályán lévő pedagógus sem tud hazavinni százötvenezer forintnál többet – mondta a titkár. Éppen ezért a tanárok abban bíznak, hogy már első körben is jelentős bérnövekedéssel számolhatnak.
Lapunk az Emberierőforrás Minisztériumtól úgy értesült, átlagosan 34 százalékkal növelik 150 ezer pedagógus bérét szeptembertől. A pénzt október legelején kapják meg a pedagógusok. Ezután négy éven át minden szeptemberben további 5-10 százalékos emelés várható. A bérek így érik el 2017-re az eredetileg kitűzött mértéket.
Első lépésben minden tanár fizetése egységesen emelkedik. A béreket később a tanárok minősítése húzza majd szét, ahogy felépül a pedagóguséletpálya-modell. A tanárok karrierrendszerében négy szint érhető majd el. A minőségi követelmények teljesítése magasabb fizetést is jelent majd. Ez valamelyest hasonlít a felsőoktatásban bevezetett tanársegéd, adjunktus, docens és professzor címekhez, mondta Hoffmann Rózsa államtitkár.
A Pedagógus I. és a Pedagógus II. minősítést mindenkinek meg kell szerezni, ezen kívül megpályázható lesz a mesterpedagógus és a kutató tanári cím is. Szeptembertől minden tanár Pedagógus I. besorolást kap. Ekkortól indul meg a tanárok minősítési eljárása. Három fős bizottságok értékelik majd a tanárok munkáját. A bizottságban helyet kap az iskola igazgatója, a helyi tanárképző főiskola egy szakértője és a kormányhivatal egy képviselője is.
Petróczi Gábor oktatási szakértő az Eduline.hu szaklapnak nyilatkozva úgy számolt, hogy egy kezdő tanár fizetése szeptembertől 27-34 ezer forinttal, egy 12 éve a pályán lévő pedagógusé 50-60 ezer forinttal fog növekedni. Azok a tanárok, aki 30 éves tapasztalattal rendelkeznek, 50-62 ezer forinttal, a 42-44 éve tanítók pedig 55-70 ezer forinttal kapnak többet szeptember elsejétől.
[frame]
Nő az óraszám
Az biztos, hogy a tanároknak többet kell dolgozniuk szeptembertől: az életpályamodell bevezetésével 22 óráról 26 órára nő a kötelező óraszám. Korábban felmerült, hogy 32 órás lesz a kötelező óraszám, de a fennmaradó hat órába beleszámítanak majd a különböző foglalkozások is, azaz az összes olyan óra, amit a tanár a diákkal tölt, legyen szó sportnapról, kirándulásról, korrepetálásról.
[/frame]