A PécsMa.hu olvasói ezentúl újabb sorozattal találkozhatnak oldalainkon. A sportajánló mellett a muzikális családoknak szeretnénk kedvezni. Időről időre bemutatunk egy-egy hangszert, mintegy kedvcsinálóként, amelyen a pécsi Liszt Ferenc Zeneiskolában megtanulhatnak játszani a gyerekek.
Sorozatunk első részéhez egy olyan hangszert választottunk, amelyen még az oktató saját bevallása szerint is aránylag rövid idő alatt lehet látványos, élvezhető eredményeket elérni. Ugyan mai formája már nem emlékeztet korábbi elődeire: annak ellenére, hogy ma már általában fémből készül, a fafúvósok családjába tartozik. Ez a hangszer a fuvola, amelyet mostani művelői inkább nőies zeneszerszámnak tartanak, bár a történelem során volt idő, amikor katonai hangszerként, csupán dobok kíséretében szólalt meg.
Kiknek ajánlott?
A fuvola népszerűsége töretlen, bizonyára azóta, hogy Mozart megkomponálta Varázsfuvola című darabját. A 14 éves Anita társaihoz hasonlóan, általános iskola 2. osztályában választotta a hangszert szép hangja miatt. Tanára, Arnóthné Papp Ildikó átlagosan jó fizikumú, 2. vagy 3. osztályos tanulóknak ajánlja az eszközt, amely minden olyan képességet és készséget fejleszt, amelyeket általában a zenetanulás. Persze, mint mindenhez, a fuvola eredményes műveléséhez is sok gyakorlásra van szükség.
– Napi gyakorlás szükséges, heti két zeneiskolai órával. Pár évi tanulás után zenekari részvétel is lehetséges, ami általában jótékony hatású, további motivációt jelent – mondja a fuvolatanár.
Anita édesanyja, Erika szerint lánya minden nap előveszi a fuvolát, sokszor csak kedvtelésből. Nem kell ösztönözni, nagyon a szívéhez nőtt a hangszer. Úgy vette észre, hogy amióta Anita zenét tanul, lelkiismeretesebb egyéb tanulmányaiban is, és maximalista lett minden téren.
Lehetőségek
A pécsi Liszt Ferenc Zeneiskola 7 tanszakán 23 féle hangszer közül lehet választani – mondja Zsoldos Attila, az intézmény igazgatója. A növendékek a hangszeres órák mellett negyedik zeneiskolai osztályig, kötelezően, szolfézs oktatáson vesznek részt.
– Zeneiskola 3. osztálytól mehetnek a gyerekek a kis fúvószenekarba, 5. osztálytól pedig a Sopianae Ifjúsági Fúvószenekarba és a fuvolaegyüttesbe – mondja az intézményvezető.
Anitának is több bemutatkozási lehetősége van zenekari fellépéseken, házi hangversenyeken és szólistaként egyaránt. Bár ő nem készül zenei pályára, hobbiként továbbra is zenekari tag szeretne lenni.
A kiemelkedő teljesítményt nyújtó növendékek körülbelül 10 éves koruktól a Zeneiskola „B” tagozatán tanulhatnak, ami fuvola esetében is azt jelenti, hogy heti plusz fél órában van lehetőség elmélyültebben foglalkozni a hangszerrel.
– Természetesen ezek a gyerekek több szereplési lehetőséghez is jutnak, versenyeken is megmérettethetik tudásukat, zenei táborokban is gyarapíthatják ismereteiket, a kamarazene csoportok alakításánál is elsősorban rájuk számítunk. Az iskolai zenekarainkban vezető szerepet szánunk nekik – osztja meg a tudnivalókat Arnóthné Papp Ildikó.
A növendékek középiskolai tanulmányuk mellett továbbképző évfolyamokat végezhetnek, majd zenei pályán is továbbtanulhatnak.
Saját, vagy kölcsön hangszer?
A Zeneiskola gazdag hangszerállománnyal rendelkezik. A tanulók többségének kölcsönözni tudnak gyakorló hangszert. Erika számára is fontos kérdés volt, hogy lányának nem kellett megvásárolnia a zeneeszközt, hiszen az iskolától kaptak. Ám ha valaki saját fuvolát szeretne gyermekének, mai árakon körülbelül 150000 forintot kell költenie. A fuvolaoktató szerint ennél olcsóbbat vásárolni kockázatos.