-0 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapAbszolút PécsPécsiek pavilonja a világkiállításon

Pécsiek pavilonja a világkiállításon

malom01

Két pécsi építésztervező nyerte a 2015-ös világkiállítás magyar pavilonjára kiírt pályázatot. Getto Tamás és Hutter Ákos alkotása 45 pályamunka közül lett a legjobb. A milánói világkiállítás után újra felállítják Magyarországon, s állandó kiállítás lesz benne a tervek szerint.

A Malom. Ezt a nevet viseli a két pécsi építész által megálmodott pavilon, amely a tervek szerint a 2015-ös milánói világkiállításon épül majd fel. Gettó Tamás és Hutter Ákos pécsi építésztervezők azon az ötletpályázaton győzedelmeskedtek, amelyen 45 résztvevő mérkőzött egymással.

malom07

A kiírók olyan tervek benyújtását várták, amelyek kötődnek a világkiállítás és Magyarország által választott specifikus témákhoz, tükrözve a magyar hagyományt és kultúrát, illetve amelyek alapul szolgálhatnak a pavilon végleges terveinek elkészítéséhez. A magyar pavilonnal kapcsolatban elvárás, hogy természetes, fényáteresztő és a magyar innovációt is megjelenítő anyagokból épüljön fel, emellett lebontása, szállítása és ismételt felépítése is könnyen kivitelezhető legyen.

A pécsi születésű Gettó Tamás szerint a grandiózus, fából készülő pavilon a Föld fenntarthatósága, önmagától való működése mellett teszi le a voksát.

malom06

– A Földön egyetlen külső energiaforrás, a nap segítségével önjáró mechanizmus működik, amit a ház élményszerűen mutat be. A ház tetején összegyűlő víz egy malomkereket hajt meg, majd a víz napenergiával, szivattyúk segítségével visszakerül a tetőre, s a körforgás folyamatos – magyarázta Gettó Tamás.

A tervezőknek a kiírás tetszett meg leginkább, ezért is jártak sikerrel.

malom04

– A világkiállítás mottója, a „Táplálni a világot, energiát adni az életnek” megérintett bennünket, a kiírás pedig ehhez hozzávette a magyar hagyományokat is. Az ezzel kapcsolatos legegyszerűbb és legcsattanósabb választ szerettük volna megadni a Malommal, amely egy teljes szimbólumrendszert foglal össze látványosan, közérthetően, találóan – mondta lapunknak a másik építész, Hutter Ákos.

Az építészek szerint óriási ajándék számukra a siker, hiszen pécsi építészek ritkán jutnak ki nemzetközi színpadra, itthon, Pécsen épülő házak érthetően nem kerülnek könnyen reflektorfénybe a nagyvilágban.

Malom1

A tervek szerint már az év második felében elkezdődik és legkésőbb 2015 májusáig elkészül a magyar pavilon, amely a 2015. május 1. és október 31. között tartó világkiállítás alatt áll majd. Felépítésére, lebontására, majd hazaszállítására 2,5 milliárd forintos költségkeret áll rendelkezésre.

A magyar pavilont az expó zárása után Magyarországon – meglehet, éppen Pécsen – is felállítják, Magyarország természeti és kreatív értékeinek, valamint kulturális örökségének bemutatására.

[box title=”Pécs is profitál belőle”]Csaba Ders, Pécs főépítésze azt mondja, egy trend kezdődött 2012-ben, amikor pécsiek ders4-150x150tervezhették a Velencei Biennálé pavilonját; akkor is, most is elverték a pályázaton a szakma krémjét. A főépítész szerint több megrendelést, nagyobb szakmai figyelmet kaphatnak a jövőben a pécsi építészek, ugyanis a 70-es, 80-as években működő, tehetséges generációhoz hasonló dolgozik jelenleg. Hozzátette: az önkormányzat régóta szoros kapcsolatban van a Pollackkal, így a városépítészetet is meghatározhatják a mai sikeres szakemberek a következő években, évtizedekben.[/box]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő