Különleges égi jelenségeknek lehetünk tanúi az esti égbolton. Több együttállás is megfigyelhető lesz, aki pedig szemfüles, egy üstököst is láthat.
Március 14-én este 8 körül egy csodálatos négyes fogat tárul elénk az égen, majd egy üstökössel koronázhatjuk meg a látványt ugyanezen az estén – számolt be a Telex.
Ezen a napon nemcsak a Jupiter, a holdsarló és a Fiastyúk helyezkedik el egy egyenes mentén, hanem a szabad szemmel nem látható Uránusz is a sorakozó tagja lesz – írja a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
Az esti égbolton majdnem függőleges vonalban húzódik egymás fölött a Jupiter, a Hold, a Fiastyúk, és még az Uránusz szabad szemmel nem látható bolygója is beáll a sorba. Sötétedés után a nyugati égboltra pillantva szabad szemmel is feltűnő jelenség a Hold dagadó sarlója, de az együttállás többi résztvevőjét is könnyű lesz megpillantani – írták a Telexen.
Látható lesz naprendszerünk ötödik bolygója, a Jupiter. Erőteljes fényességével szinte kiszúrja a szemünket, minden csillagnál fényesebbnek látszik majd.
Ha van távcsövünk vagy binokulárunk, érdemes közelebbről is megnézni a Jupitert, hiszen 4 leglátványosabb holdja is látszani fog.
Az együttállás harmadik szabadszemes résztvevője a Bika csillagképben található Plejádok, népi nevén Fiastyúk nyílthalmaz: a csillaghalmaz a Jupiter–Hold egyenest követve a Hold fölött virít majd. Városból ködös, kiterjedt foltként látszik, amiben csillagok sejlenek. Tiszta égboltról 7-10 jól elkülöníthető csillagát is megpillanthatjuk.
Az együttállás negyedik résztvevője, az Uránusz átlagos égről nem látszik szabad szemmel, egy kézi távcsővel azonban könnyen megtalálható.
Mindezeken kívül még egy különleges objektumot is megfigyelhetünk a márciusi égbolton, mégpedig a 12P/Pons-Brooks üstököst, amely a tavasz sok éjszakáján megfigyelhető, ezúttal az Androméda csillagkép közepén látszik majd. Bár fényessége nem éri el a szabadszemes határt kézi távcsővel már könnyen megpillantható – hívta fel az érdekességre a figyelmet a Telex.