Bár csak 500 tagja van a baranyai szervezetnek, mégis sokkal többen lehetnek halláskárosultak, siketek a megyében. Egy világ amelyik elszigetelt is lehetne és mégsem az.
A hétvégén tartották a siketek és nagyothallók világnapjukat, e nap az övék, hogy együtt emlékeztessék a társadalmat az esélyegyenlőségre. Baranyában és Pécsen azonban nem panaszkodhatnak a fogyatékkal élők.
Szabóné Cseri Zsuzsa, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének (SINOSZ) Baranya megyei szervezetének titkára elmondta, annak idején csak siketek alapították a SINOSZ-t, de ma nagyothallók is tagjaik lehetnek, azok, akiknek mindkét fül hallásfrekvenciáján negyven decibelt meghaladó károsodásuk van.
– Baranyában ötszáz fős a tagságunk, persze rengetegen élnek még siketek és nagyothallók, akikről nem tudunk semmit, nem tagjai a szervezetnek, sokan nem is tudnak róla. Kis falvakban élnek, talán nem is jelnyelvhasználók. Úgyhogy pontosabb létszámot lehetetlen mondani – mondta.
A siketek körülbelül egyötödét adják a teljes tagságnak, a többiek nagyothallók. Ezek az arányok nem igazán változtak az évek folyamán. Ugyanakkor az orvostudomány ma már nagyon korán ki tudja szűrni a hallássérült gyerekeket, korán kezelni tudják őket, akár implantátummal gyógyítani.
Szabóné Cseri Zsuzsa szerint először mindig a fejekben kell rendet tenni az esélyegyenlőség terén, hogyan viszonyulunk a fogyatékossághoz. Baranya megye élen jár a halláskárosultak és siketek érdekében történő akadálymentes kommunikáció terén. Szerencsés tény, hogy itt a szervezet és a tolmácsszolgálat egy helyen működik, így ha valaki bemegy segítséget kérni, rögtön a szolgálatára tudnak lenni.
– Itt tizenhat éve indulnak folyamatosan jelnyelvi tanfolyamok, rengeteg intézmény rendelkezik már szakképzett alkalmazottakkal, akik kisegítik azokat a halláskárosultakat, akik igénybe vennék a szolgáltatásokat.
Szerinte a pécsi Weisz Fanni személye is segít elfogadtatni kifelé a fogyatékkal élőket. Nagy szerepet játszik egy fiatal, csinos, szép lány, aki képviseli a siketeket-nagyothallókat.
Könnyű az út a halláskárosodáshoz
Természetesen az a nagy utcai zajártalom, amiben élünk vezethet halláscsökkenéshez, de a ma negyvenes-ötvenes-hatvanas éveiket taposó korosztály nagyothallói közül sokak egy-egy csúnyább fertőzés, keményebb megbetegedés révén váltak halláskárosulttá.
A mobiltelefon-okostelefon megjelenése egy kétoldalú dolog: a siketeknek és nagyothallóknak egy fantasztikus lehetőség és eszköz, hiszen az sms-ekkel, cseteléssel egy teljesen új kommunikációs csatorna nyílt meg. Ugyanakkor az, hogy a gyerekek már kis kortól kezdve folyamatosan zenét hallgatnak, filmeket néznek rajta, abszolút nem használ semelyik érzékszervnek sem.