-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálNem a vékony fát kell alulra rakni!

Nem a vékony fát kell alulra rakni!

Alaposan benne vagyunk már a fűtési szezonban, de most is érdemes új praktikákat elsajátítani. A Pécs.hu-n megjelent dokumentumból kiderült, hogyan lehet jól és hatékonyan begyújtani, amivel nem mellesleg a csökkenthetjük a szmogot is. 

A pécsi belváros levegőminősége főleg a szélcsendes téli időszakban haladja meg az egészségügyileg normális szintet. A lakossági fűtés beindulásával tovább romlik a helyzet főként a szállópor és a nitrogénoxidok tekintetében.

A fa- és széntüzelésű kazánok által kibocsátott füst nem tud elszállni, így az önkormányzat elsősorban a vegyes tüzelésű kazánokat és kandallókat használó ingatlantulajdonosok számára készített egy tájékoztatót, amelyben elsősorban az ő segítségükre számítanak a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében.

A tájékoztató ITT olvasható.

Néhány fontos részlet: 

Az ideális tűzifa két évig szárad, és érdemes legalább 24 órával a fűtés előtt bekészíteni a fűtőberendezés közelébe olyan helyre, ahol kienged és leadja a magába szívott vízpárát.

A jó begyújtás titka két fontos szabály betartása. A vastag fát alulra kell rakni, felfelé pedig fokozatosan vékonyabbakat egész a gyufaszál vastagságig. A tüzet pedig felül kell meggyújtani, ahová a vékony fa kerül. Ha kellően száraz a fa, és jól raktuk meg, egy szál gyufával meg kell tudni gyújtani.

Rakjunk kevés fát a tűzre, de az égjen intenzíven. Az intenzív égést a fa apróra hasogatásával érhetjük el. Az ujjnyi, de legfeljebb csuklónyi vastag fa felülete nagyobb, gyorsabban átmelegszik és intenzívebben ég. Így magasabb lesz az égési hőmérséklet, közelíti a 900 fokot. Fontos, hogy elegendő levegőt kapjon a tűz, véletlenül se fojtsuk vissza az égést, mert azonnal füst termelődik hő helyett.

Műanyagok égetésekor olyan sok éghető anyag szabadul fel hirtelen, hogy szinte lehetetlenség tökéletesen elégetni, és gyors ütemben lerakódik a kéményben egy feketés massza formájában elzárva azt. A füstgáz így visszajut a lakásba és halált is okozhat.

Ha puhafát veszünk térfogatra (nyár, fűz, fenyőfélék), számoljunk úgy, hogy azonos térfogatnak fele akkora a fűtőértéke (és a légszáraz tömege), mint keményfa esetén.

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő