Január elsejével új típusú adóval kell a pécsieknek szembenézniük, ám a bevezetése óta eltelt hetekben sem sikerült mindent kérdést megnyugtatóan tisztázni – az adóügyi osztály pénzügyi, ellenőrzési és nyilvántartási csoportvezetője, Minksz Zsolt válaszolt néhány gyakorlati kérdésre.
A telekadó bevallásához szükséges nyomtatványt ide kattintva találja meg!
– Mit jelent az, hogy beépítetlen belterületi földrészlet után kell adózni?
– Belterületi földrészletnek minősül az épülettel be nem épített minden olyan földterület, amelyet az ingatlan-nyilvántartás belterületként tart nyilván, ide nem értve az ingatlan-nyilvántartásban művelési ág szerint aranykorona értékkel nyilvántartott és ténylegesen mezőgazdasági művelés alatt álló telket. Ez a telekadó szempontjából annyit tesz, hogy ha az adott ingatlan tulajdoni lapján belterületi megjelölés szerepel, akkor bevallást kell készíteni, amennyiben beépítetlen belterületi földrészletnek (teleknek) minősül. Így például nem csupán a beépítetlen építési telek után kell bevallást készíteni, hanem a családi ház melletti földterület után is. Természetesen csak abban az esetben terheli fizetési kötelezettség a bevallást készítőt, hogyha nem esik valamelyik mentességi kritérium alá, vagy éppen 1500 négyzetméternél nagyobb telekről beszélünk. Itt szeretném megemlíteni, hogy a zártkerti ingatlanok nem tartoznak a telekadó hatálya alá.
– Minden telektulajdonosnak bevallást kell tennie, még akkor is, hogyha nem kell fizetnie?
– Igen, hiszen csak a bevallás útján tudja a hatóság megállapítani – az adóbevallásban lévő mezők kitöltése alapján -, hogy valóban kell-e adót fizetnie a tulajdonosnak, vagy mentességet élvez az adófizetési kötelezettség alól. Abban az esetben, hogyha fizetnie kell, akkor az adó mértéke 5 forint négyzetméterenként az 1500 négyzetméter feletti rész után.
– Meddig kellett benyújtani az adóbevallást?
– Január 15-e volt a törvény szerinti határidő, de folyamatosan várjuk a bevallásokat továbbra is.
– Tehát aki most nyújtja be, az mire számíthat?
– Annyit mondhatok, hogy az adózás rendjéről szóló törvény szerint mulasztási bírság adható.
– Tegyük fel, hogy egy hétvégi kertben egy lakókocsi, egy családi ház és egy szerszámos bódé áll egy 1500 négyzetméternél nagyobb telken. Akkor mi után kell fizetni?
– A lakókocsi nem számít építménynek, épületnek, amennyiben rögzítése nem a talaj természetes állapotának megváltoztatásával jött létre. Azonban a bódé és a ház által lefedett terület után biztosan nem kell fizetni. Ez utóbbi két építmény által lefedett területet ugyanis ki kell vonni a telek egészének területéből, s csak az ily módon fennmaradt rész esik a telekadó hatálya alá.
– A lakosságot érintően kik kaphatnak mentességet, illetve kedvezményt az említetten kívül?
– Mentes a telek az adó alól, ha változtatási, építési tilalom alatt áll a tulajdonukban álló telek, vagy ha erdőművelési ágban van nyilvántartva. A telekadó hatálya alá tartozó telekrészből levonható az épülethez, az épületnek nem minősülő építményhez, a nyomvonal jellegű létesítményhez tartozó, jogszabályban rögzített biztonsági, védőterület nagysága. Fontos tudni, hogy a telken található építmények hasznos alapterülete, illetve a műtárgyak által fedett területrész is ugyanígy kivonható.
– Milyen műtárgyakról beszélhetünk?
– Például lebetonozott, térkővel burkolt parkoló, járda, kocsibeálló vagy lépcső eshet ilyen hatály alá. Lényeges, hogy a földfelszín természetes állapotának megváltoztatásával jött létre.
– Még milyen mentességi kritériumok vannak?
– Az önkormányzat is biztosít mentességeket, így ha a telek helyi védelem alatt áll, vagy az adott ingatlanon található nem vállalkozási célú építmény után adót fizetnek. Valamint szintén mentességet kapnak azok, akik a telek vásárlása után négy éven belül lakóházzal beépítik, és a házra a jogerős használatbavételi engedélyt is megkapják. Ezen helyi mentességeket csak a nem vállalkozó magánszemélyek vehetik igénybe.
– Mit kell ehhez bemutatnia az adózónak?
– Az ügyfélnek a telekadó bevallásban kell a mentességeket jelölnie a megfelelő mezőkben, egyéb dokumentum bemutatása nem szükséges. Négy esztendő múlva ellenőrzi a hatóság, hogy valóban felhúzták-e az épületet, vagy sem. Ezen kívül is ellenőrizheti az adóhatóság a bevallásban feltüntetett adatok valóságtartalmát.
– Társasházak esetében kinek kell bevallást készítenie, ha például osztatlan közös tulajdonban van a ház melletti kert?
– Két megoldás van: a tulajdonosok egyenként eszmei tulajdoni hányaduknak megfelelően nyújtják be a bevallást, vagy megállapodnak az adóalanyiságról, és akkor egy adóalany tartja a kapcsolatot az adóhatósággal. A legtöbben ez utóbbit választják.
Közlemény:
„Felhívjuk a tisztelt adózók figyelmét, hogy Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének döntése /48/2010. (XII. 20.) sz. rendelet/ értelmében Pécs illetékességi területén telekadó került bevezetésre 2011. január 1. napjától.
A telekadó hatálya alá tartozik az önkormányzat illetékességi területén lévő beépítetlen belterületi földrészlet.
Az adó alanya az, aki az év első napján a telek tulajdonosa, illetve az Ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű jog esetén annak jogosultja.
Az adó alapja az önkormányzat közgyűlésének döntése értelmében a telek m2-ben számított területe.
A helyi adókról szóló törvény az alábbi mentességeket és kedvezményeket biztosítja.
Adómentes a telek, ha:
– építési, telekalakítási, változtatási tilalom alatt áll,
– helyi és helyközi menetrend szerinti tömegközlekedési célt szolgál,
– ha azon szociális, egészségügyi és gyermekvédelmi, illetőleg nevelési-oktatási
intézmények céljára szolgáló helyiségeket magába foglaló építmény áll,
– költségvetési intézmény, vagy egyház tulajdonában álló építmény áll,
– vagy ha a telek erdőművelési ágban van nyilvántartva.
Az előzőekben felsorolt mentességeken felül adómentes:
– a telken elhelyezkedő épülethez, épületnek nem minősülő építményhez, nyomvonal jellegű létesítményekhez tartozó – jogszabályban vagy hatósági előírásban megállapított – védő (biztonsági) terület,
– a telken lévő épület(ek) hasznos alapterülete,
– a telken lévő műtárgy(ak) által lefedett terület.
Az önkormányzat rendelete további mentességeket is biztosít, amelyek azonban csak a nem vállalkozó magánszemélyt illetik meg.
A rendelet szerint adómentes a telek, ha:
– helyi védelem alatt áll,
– a telken azonos helyrajzi számon található, nem vállalkozási célú építménye után az adóalanyt ugyanarra az adóévre vonatkozóan építményadó fizetési kötelezettség terheli, illetve,
– a telek a vételt követő négy éven belül jogerős használatbavételi engedéllyel rendelkező lakóépülettel beépítésre kerül.
A telekadó mértéke 1500 m2 adóalapig 0 Ft, 1500 m2 adóalaptól, az 1500 m2 fölötti rész után 5 Ft/m2.
A telekadó összegének megállapítása az adózó által benyújtott adóbevallás alapján történik. A bevallási nyomtatvány beszerezhető a Polgármesteri Hivatal Pénzügyi Főosztály Adóügyi Osztályán (7633 Pécs, Szigeti u. 33.), vagy letölthető a http://gov.pecs.hu/ honlapról, az „Online ügyintézés/Helyi adók” menüpont alatt.
Felhívjuk az adózók figyelmét arra, hogy bevallási kötelezettség akkor is terheli, ha a telke után adómentesség illeti meg!
Adóügyi Osztály”