-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaTelepülésképi előírások Pécsen: napelem, napkollektor, klíma telepítése

Településképi előírások Pécsen: napelem, napkollektor, klíma telepítése

Az önkormányzat egy új cikksorozatban mutatja be azokat a fontos és sokak által nem kellőképpen ismert, a város településképi rendeletében rögzített építészeti követelményeket, amelyeket lakóépület építésénél, átalakításánál, felújításánál vagy akár csak egy egyszerű melléképület, tároló vagy kerítés építése során kell betartani.

A településképi rendelet megalkotásának fő célja Pécs jellegzetes, értékes, illetve hagyományt őrző építészeti arculatának és szerkezetének megőrzése és megerősítése volt. Ennek érdekében egyedi területi és építészeti településképi követelményeket határoztak meg a különböző építészeti karakterű városi területek tekintetében, kezdve a történeti belvárostól egészen a külső kertvárosias területekig.

Fontos megjegyezni, hogy a településképi rendelet a „hogyan és milyent lehet építeni?”, a helyi építési szabályzat pedig a „hova, mit és mekkorát lehet építeni?” kérdésre ad válaszokat.

A cikksorozat első részében a napelem, a napkollektor és a klímaberendezésekre vonatkozó főbb előírásokat összegezzük (a részletes előírások a város honlapján elérhető rendeletben olvashatók, a felmerülő kérdések esetén pedig a Városi Főépítészet munkatársai állnak a lakosok rendelkezésre).

A megújuló energiaforrások hasznosításának fontossága napjainkban már közhelynek számít. A környezetvédelem és a klímaváltozás szempontjain túl a rezsiköltségek csökkentésének a szándéka is elősegítik ezeknek az alternatív energiát hasznosító berendezéseknek az elterjedését, amelyek így egyre hangsúlyosabb városképi elemekké is válnak. A folyamatot tovább erősíti a különböző pályázati konstrukciók megjelenése, így különösen indokolt, hogy elhelyezésük és telepítésük kereteit a településképi rendeletben rögzítsék.

1. Napelem és napkollektor mezők telepítése

A megújuló energia hasznosítását szolgáló a berendezések az ingatlanon álló épület utcai megjelenéséhez nem igazodó módon nem helyezhetők el. Ezt a célt szolgálja, hogy a berendezések tartószerkezete, kapcsolódó szerelvényei, vezetékei az utcai homlokzaton, főhomlokzaton látszó módon nem, csakis takartan (burkoltan) helyezhetők el.

A síktáblás napelem- és napkollektormezők magastetős épület tetőfelületén történő elhelyezésénél a következő szempontokat kell betartanunk:

  • a tető síkjától eltérő dőlésszögben nem telepíthetők (1. ábra),
  • a berendezések tartószerkezete a napelem, napkollektor felülete alól nem lóghat ki,
  • egy tetőfelületen csak egy összefüggő felületen helyezhetők el, melyek lehatárolása (kontúrja) téglalap alakú lehet (rossz példa 2. ábra, jó példa 3. ábra),
  • egy tetőfelületen többirányú (álló és fekvő) elemek nem helyezhetők el (rossz példa 2. ábra, jó példa 3. ábra),
  • csonkakontyolt tetőfelületen napelem, napkollektor mezők nem helyezhetők el.

A lapostetős épületek esetében az alábbi követelményeket szükséges figyelembe venni a napelem és napkollektor mezők kihelyezésénél:

  • a 7,5 méternél kisebb építménymagasságú épületeken a szomszédos közterületről látható módon vagy a legfelső zárófödém (tetőfelület) felső síkjánál 10%-nál nagyobb lejtéssel nem létesíthetők (4. és 5. ábra),
  • a 7,5 méternél nagyobb építmény-magasságú lapostetős épületeken a tetőfelület közterület felöli szélétől számított 3 méteren belül nem létesíthetők (6. ábra),
  • szerelvényei a szomszédos közterületről látható módon (burkolatlanul) nem alakíthatók ki.
4-6. ábrák

Ha nem az épületre kívánjuk telepíteni a síktáblás napelemeket, napkollektorokat, akkor azokat tilos a kerítésen és az előkertben elhelyezni. Az előkerten túl telepíthetők, de a természetes terepadottságokat nem változtathatjuk meg ezért, és a kollektormező tereptől elemelkedő legmagasabb pontja az övezetben előírt kerítés magasságát, illetve a 2 métert nem haladhatja meg. Amennyiben 6 darabnál több berendezést telepít a tulajdonos, az utca felől a cserjeszinten zárt takaró növényzet ültetése kötelező (7. ábra).

2. Klimatizáló berendezés kültéri egységének elhelyezése

A klímaváltozás következtében gombamód megnőtt az igény a légkondicionáló berendezések kiépítésére. A kültéri egységük homlokzati telepítése a vonatkozó kormányrendelet szerint az épület külső megjelenésével összhangban, takartan, illetve építészeti eszközökkel megoldható. A gépészeti berendezés az épületet, annak homlokzatát nem károsíthatja, a kivezetés a környezetet semmilyen káros hatással nem szennyezheti, és esetlegesen felmerülő értékvédelmi (építéssel vagy természetvédelemmel kapcsolatos) érdekeket nem sérthet. Klimatizáló berendezés kerítésen nem helyezhető el.

3. Bejelentésköteles tevékenység bizonyos esetekben

Napelem, napkollektor és klímaberendezés kültéri egység elhelyezése helyi védett vagy védelemre javasolt épületen, helyi területi védelem alatt álló, vagy a helyi építési szabályzatban védelemre javasolt területen lévő épületen továbbá panelépületek esetében településképi bejelentésköteles tevékenység.

További információ:

A pecs.hu weboldalon a „Településkép előírások” menüpont alatt.

A Városi Főépítészet elérhetőségein:
7621 Pécs Széchenyi tér 1.,
telefon: 72/533-859,
e-mail: [email protected]
Hivatali kapu: PECSPH, KRID: 108078171

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő