A hírek szerint az MNB új jegybanki vezetése kedvezményes hitelekkel indítaná be a magyar gazdaságot. Okozhat-e ez az akció drasztikus élénkülést? Szakértők véleménye szerint ez több feltételtől is függ.
Márciustól új jegybanki vezetés áll majd fel a Magyar Nemzeti Banknál, amelynek a hírek szerint célkitűzése lesz, hogy a pénzpumpának nevezett akciójával bepörgesse a magyar gazdaságot. Mindezt pedig a hitelpiac újjáélesztésével érnék el.
A most valószínűsített tervek alapötlete, hogy az MNB az alapkamatnál jóval alacsonyabb kamat mellett nyújtana forint alapú finanszírozást a hazai bankoknak. Azzal a feltétellel, hogy azt a pénzt lakossági, vállalkozói hitelezésre kell fordítaniuk. A kedvezményesebb kamatú hiteleket várhatóan sokkal többen vennék igénybe, mint a mostani konstrukciót.
Jelenleg lakáshitelt 10% körüli kamattal nyújtanak a pénzintézetek. Feltételezések szerint ez nagy mértékben csökkenhetne – akár 7-8%-ig is – az év végére.
Az általunk megkérdezett szakértők véleménye szerint több dolgon is múlhat a program sikeressége. Mivel a pontos tervek és számok még nem ismertek, így konkrét hatáselemzésekre egyelőre nincs lehetőség. Pár hét múlva azonban sokkal pontosabb képet kaphatunk majd a tervekről és azok várható eredményeiről. Azt azonban fontos feltételnek tartják a szakemberek, hogy a kedvezőbb hitelek ténylegesen eljutnak-e a nem pénzügyi vállalatokhoz és a lakossághoz.
[frame]A Bank of England már nyáron bevezetett egy ilyen programot, hogy ösztönözze a bankokat és az építőipari beruházó cégeket, hogy azok fokozzák a hitelezési tevékenységüket. Elemzőik szerint azonban a program hatása eddig még igencsak ellentmondásos. A brit lakásépítők szövetségének jelzálog-hitelezésért felelős vezetője szerint azonban a program meghirdetésének inkább hangulatjavító szerepe volt.[/frame]
Kedvező befektetői bizalom szükséges Magyarországon is Békés István, a Pannon Safe Kft. ügyvezetője szerint.
– Elképzelhető, hogy sikeres lehet egy, az angliaihoz hasonló program, azonban ehhez más feltételnek is teljesülnie kell. A megfelelő piaci hangulat mellett fontos, hogy a nyugat-európai gazdaság továbbra is jól teljesítsen, és ezek mellett lehet eredményes ez a komoly kamatvágás – tette hozzá a szakember.
Elmondása alapján a magyar gazdaság „bepörgetése” nehéz lesz, de akár fejlődési pályára is állítható egy sikeres programmal.