12 C
Pécs
szerda, november 20, 2024
KezdőlapAbszolút NőFészekTényleg tápláló reggeli a gabonapehely?

Tényleg tápláló reggeli a gabonapehely?

Egészséges reggeli, amivel biztosan jól indul a nap és bomba testünk lesz tőle – ismerős rigmusok a különböző reggelizőpelyhek, müzlik reklámkampányaiból. Gyerekek esetén inkább a növekedésre, az egészséges csontfejlődésre helyeződik a hangsúly a gabonapelyhek eladásakor. Azonban nem árt résen lenni, amikor olyan terméket veszünk le a polcról, amiről azt gondoljuk, szuperegészséges. Dietetikus segítségével néztük meg pár reggelire szánt finomság tápértékeit és összetevőit.

Milyen a jó reggeli?

A reggelizés nagyon fontos része a napnak, ezt nem győzik hangsúlyozni az életmód-tanácsadók és táplálkozáskutatók. Sokan arra hivatkoznak, hogy nincs idejük rá, azonban ha jót akarunk magunknak és szeretnénk, ha szervezetünk energiaszintje kiegyensúlyozott legyen, akkor érdemes kicsivel korábban felkelnünk, hogy beindítsuk az anyagcserénket már reggel.

Korábban mutattunk pár ínycsiklandó receptet reggeli fogásként. Na de milyen a jó reggeli?

– bőséges, kiadós
– változatos (ne minden nap ugyanazt együk)
– heti pár alkalommal együnk tojást, húsféléket is
– igyunk sok folyadékot (gyümölcslé, víz, tea, turmix)
– heti pár alkalommal válasszunk zabpelyhet, müzlit, magvakat
– ne fogyasszunk cukrot reggel, ha édeset akarunk, akkor inkább pl. mézet együnk
– ha nagyon sietünk, pár szem korpás keksz, (natúr) joghurt, kefir is megteszi

reggeli2

Reggelizőpelyhek és müzlik

Minél nagyobb üzletben térünk be, annál bőségesebb kínálatból választhatunk, ha müzlit, gabonapelyhet vennénk magunknak. Az ember könnyen elveszik ezek között, de van pár alapvető dolog, ami segíthet a választásban, a müzlik összetevőinek vizsgálatakor az alábbiak preferáltak:

– gabonafélék: búza, árpa, zab, kukoricapehely (nem cukrozott!), rozs, rizs
– mazsola, kókuszreszelék (természetes), aszalt gyümölcsök (nem kandírozott)
– magvak: dió, tökmag, lenmag, szezámmag, pekándió, fenyőmag, mogyoró, mandula, pisztácia
– megengedett édesítők: méz, gyümölcscukor
– ne legyen benne: csokoládé, mesterséges édesítőszer, hozzáadott cukor, térfogatnövelő szer, mesterséges adalékok

És pár konkrét példa

Kiválasztottunk öt reggelire szánt elemózsiát: egy zabpelyhet, két „fitt” müzlit és két, direkt gyerekeknek készült reggeli finomságot, egy csokisat és egy fahéjasat, amiknek összetevőit és tápanyagtartalmát megmutattunk Baranyai Dórának, a PTE Gyermekklinika dietetikusának, akinek véleménye alapján rangsoroltuk a reggeliző pelyheket.

reggeli4

1. Natúr zabpehely

A natúr zabpelyhet tartom a legegészségesebbnek, a nem bio változatokat is ide értve. Ez nem tartalmaz cukrot, jó rostforrás és széles körben felhasználható: belekeverhetjük joghurtba, megfőzhetjük tejbe kásának (ami tápláló reggeli vagy vacsora lehet) és kekszet is süthetünk belőle. Nem eteti annyira magát, mint a kukoricapelyhek.

2. Müzli

A müzli sem rossz választás, de tejjel az általában ajánlott 30 grammos adag nem elég laktató reggelire, hamar megéhezhetünk utána, inkább kisétkezésre illeszteném az étrendbe. Felturbózhatjuk a müzlit friss gyümölcsökkel is, valamint ha tej helyett natúr joghurttal fogyasztjuk, akkor laktatóbb lesz.

3. Fitnesz gabonapelyhek

A natúr és a fitnesz gabonapelyhek sokkal kevesebb cukrot tartalmaznak, de ezek se laktatnak eléggé. A fitnesz pehely előnyösebb, mert felerészben teljes kiőrlésű gabona, vagyis rostosabb, ami jó az egészséges emésztésnek. A teljes gabonaszem alapanyagként a termék tápanyag összetételét is értékesebbé teszi.

4. Csokis és fahéjas gabonapelyhek gyerekeknek

A csokis vagy fahéjas gabonapelyheket inkább édességnek, nassolnivalónak tekintem. Jó pont és fejlődés, hogy az alapanyag harmada már teljes kiőrlésű gabona, ami ebben a köntösben a gyerekekkel könnyen megetethető, míg egy teljes kiőrlésű zsemle nehezebben. Nem tartom laktató reggelinek, főleg a csomagoláson megadott adagban. A kalciummal dúsítás nem rossz, de inkább marketingfogás és szuperegészséges terméknek tünteti fel az árut, amitől szívesebben megveszik a szülők – gondolkodás nélkül. Valójában a tejtermékek a kalcium legjobb forrásai. Hibájuk, hogy jócskán tartalmaznak cukrot is.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő