Egy eddig alig forgalmazott termékkel bővülhet az alkoholpiac, miután az idei évtől nullára csökkent a szőlőbort és az ízesítés nélküli szénsavas vizeket tartalmazó termékek jövedéki adója, amely lehetőséget nyit a palackozott fröccsök gyártására és árusítására. A már hungarikumnak választott fröccs jövője azonban így erősen kérdésessé vált.
Január elsejétől már nem kell jövedéki adót fizetni a szőlőbort és ízesítés nélküli, szénsavas vizet tartalmazó termékek előállítása után. Ez olyan szeszekre vonatkozik, amelyeknek maximum 8,5 százalékos az alkoholtartalmuk és bennük a szőlőbor aránya több mint 50 százalék.
Ezek a kitételek éppen a fröccsre illenek, így szakemberek szerint a literenkénti majdnem száz forintos jövedéki adó eltörlése utat engedhet a palackozott fröccsök világának. Ez utóbbiak előállítása eddig a jövedéki adó miatt nem volt gazdaságos, bár korábban több cég is próbálkozott betörni vele a magyar piacra.
Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének tiszteletbeli elnöke szerint a kormány lépése a fogyasztókat illetően elsősorban a fiatalok számára lehet vonzó.
– Egy klasszikus étteremben semmiképpen sem fog előtérbe kerülni a palackozott fröccsök árusítása, de olyan helyeken el tudom képzelni, ahová sok fiatal jár. Egy ilyen termék körükben népszerű lehet, de én szeretem azt a hangulati hatást, ahogyan ráengedem a szódát a borra, hiszen megvan a saját töltete.
Háber mindenesetre egyetért azokkal, akik szerint a palackozott fröccsök térhódítása a magyar borpiac felhígulását jelentheti. Ha előnyöket adnak a kommersz alapanyagok előállítására, akkor az a minőségi bortermelés ellen irányul. Ráadásul valakik által valamilyen arányban kikevert valamit egy dobozba vagy egy palackba rakni teljesen más minőséget jelent.
Háber szerint ugyanakkor egyéb problémát is felvet a kormány lépése.
– Borászati üzemek nem állíthatnak elő fröccsöt. Akkor kik? Azok fognak palackozott fröccsöket gyártani, akiknek nincs borászatuk? Már ez önmagában a hamis, könnyű borok és szőlőlék felé terelheti a gondolkodást, inspirálhatja a hamis borok előállítóit, teret adhat a külföldi, gyenge minőségű borok magyarországi szénsavas vízzel történő dúsítására.
A Pécsen nívós vendéglátóhellyel rendelkező szakember egyetért azon törekvéssel, hogy borászok állíthassák elő ezt a terméket, hiszen ők tesznek meg mindent a magyar borok szélesebb körben való elismertetéséhez.