4 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapHírzónaTernák: komolyabban kell venni az ebolát

Ternák: komolyabban kell venni az ebolát

Ternák Gábor kijelölt nigériai nagykövet szerint sokkal nagyobb erőkkel kell beavatkozni a veszélyeztetett nyugat-afrikai országokban az Ebola-járvány elleni küzdelemben  – közölte az MTI.

A nagykövet szombaton a Magyar Infektológiai és Klinikai Mikrobiológiai Társaság trópusi szekciójának Szekszárdon tartott ülése előtt az MTI-nek nyilatkozva emlékeztetett arra, hogy a legfrissebb adatok szerint a megbetegedések száma meghaladta a 6000-et, és több mint 2900-an haltak meg a vírus okozta vérzéses láz betegségben.

Hozzátette: ez azonban csak a jéghegy csúcsa, a betegek száma sokkal nagyobb lehet az ismertnél.

Ternák Gábor elmondta, a legveszélyeztetettebb ország Sierra Leone és Libéria, de Kongóban is kezd terjedni a betegség. Ezekben az országokban nagy probléma, hogy a falvakban élő lakosság nem engedi közel az egészségügyi személyzetet. Ha nem sikerül az ott élőket meggyőzni arról, hogy nem az egészségügyi szervezet terjeszti a vírust, akkor a járványt nem lehet megfékezni – jegyezte meg.

Közölte: Nigériában eddig sikerült megállítani a betegség terjedését, a húsz ismert beteg fele halt meg. A 170 milliós országban felismerték a vírus első megjelenését, és sikerült izolálni a betegekkel kapcsolatban lévőket is, ez az egyetlen módja, hogy megállítsák a fertőzést.

A nagykövet – aki a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának infektológus professzora is -, leszögezte: sokkal nagyobb erőkkel kell beavatkozni a járvány sújtotta térségben, és nem elég gyógyszereket, védőálarcokat oda szállítani, végig kell vinni a járvány elleni védekezés folyamatát, erre ugyanis a fogadó országok nincsenek felkészülve. Sierra Leonéban például nem állnak rendelkezésre a szükséges eszközök sem – mondta.

Kitért arra is, hogy a mostani, eddigi legsúlyosabb Ebola-járvány azért alakulhatott ki, mert nagy létszámú populációban jelent meg, és kontroll nélkül tudott terjedni. „Volt már példa arra, hogy kisebb járványok maguktól megszűntek; most a visszaszorulás egy lehetőség, de jelenleg nem látjuk, hol a vége” – fogalmazott.

Ternák Gábor kérdésre válaszolva elmondta: Magyarország az Egészségügyi Világszervezethez (WHO) csatlakozva fog segítséget nyújtani a járvány elleni küzdelemhez, eszközöket – maszkokat, kesztyűket, fertőtlenítőszereket – küld a térségbe, de lehetséges, hogy egészségügyi személyzetet is felajánl. „Mindenképpen ott leszünk és segítünk” – mondta.

Kijelentette: Magyarország járványügyi szempontból biztonságban van. „Nem lehet kizárni azt, hogy behurcolt betegség előfordulhat, de nem tud terjedni, mert a megjelenés pillanatában izolálják, ehhez megvan a kellő felszerelés, szaktudás” – tette hozzá.

Az Ebola-járvány 2014. februárban Guineában kezdődött, azóta átterjedt Sierra Leonéra és Libériára, a betegség ettől függetlenül megjelent a kontinens középső részén fekvő Kongói Demokratikus Köztársaságban is. A WHO adatai szerint a vírus szeptember 21-ig 6263 embert betegített meg, és 2917-en haltak meg a fertőzésben.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő