Ember okozta katasztrófákra, például terrorcselekményekre is ki kell terjedniük az európai atomerőművek idén elvégzendő kockázati és biztonsági felmérésének, azaz stressz-tesztjének – vélte José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerdán Brüsszelben kiadott nyilatkozatában.
A témáról csütörtökön tartandó szakértői egyeztetés előtt az uniós politikus kiemelte: átfogó és a kockázatok lehetséges legszélesebb körére kiterjedő értékelésre van szükség, beleértve az ember okozta helyzeteket is.
Barroso ezzel energiaügyi biztosának, Günther Oettingernek az álláspontját támogatta, szemben egyes tagországok szabályozó hatóságaival. Utóbbiak nem osztották azt a véleményt, hogy a felmért kockázatok körébe terrorcselekményeket, repülőgép-katasztrófákat és hasonló, „humán” eredetű váratlan helyzeteket is bevonjanak.
Az ellenérvelők azzal indokolták álláspontjukat, hogy a gyenge pontok felfedése tippet adhat a terroristáknak.
Oettinger szóvivője erre szerdán úgy reagált, hogy a lakosság bizalmának viszont az a feltétele, hogy minden esetleges hiányosságot feltárjanak.
Az EU-tagországok vezetői márciusban – az akkori japán földrengés tapasztalataiból okulva – állapodtak meg abban, hogy kockázati felmérést végeznek valamennyi atomreaktoron. A tesztelés elvileg önkéntes, de a gyakorlatban mind a 143 reaktor bevonása várható.
A tesztek eredményeinek ismeretében majd az érintett tagállamnak kell döntenie arról, hogyan orvosolja a feltárt problémát – jelezte a szóvivő.
Az EU arra kérte szomszédjait is, hogy saját atomerőműveikben szintén mérjék fel a biztonsági kockázatokat.