Vannak olyan kirándulások, amikor a városnézés, műemlékek kutyafuttában történő végiglátogatása közben úgy érezzük, jó lenne egy kicsit megpihenni egy nyugalmasabb vidéken és megismerkedni a helyi miliővel. A Pécsi Minaret Jótékonysági Egyesület július eleji erdélyi tíznapos túrája pont ezt tartotta szem előtt. A pécsi csapat ráadásul egy művész által elkészített saját kopjafát is vitt, amit Nyergestetőn helyeztek el.
Molnár László, az egyesület titkára elmondta, 2001-es alapításuk óta minden évben útra kel a csapat egy közös kirándulásra.
– Kirándulásaink során először a régi Magyarországtól elcsatolt területeken jártunk, de a mai határokon belül is rengeteg helyre eljutottunk. Idén úgy döntöttünk, hogy ismét Erdélyt vesszük célba. Fontos szempont volt a program tervezésekor az is, hogy ne nagyvárosokat, műemlékeket, múzeumokat nézzünk meg, hanem természetközeli, kisebb helyeket, találkozzunk az ott élő emberekkel.
A harminckilenc főből álló népes pécsi csapat július 6-án indult útnak, és bő hét-nyolc napig rótták az erdélyi utakat, járták a falvakat. És valóban, olyan helyekre jutottak el és olyan falvakban szálltak meg, amikről sokan nem is hallhattak.
– Utunk első napján Torockóra mentünk, a Tordai-hasadékot néztük meg. Farkaslakán Tamási Áron sírjához látogattunk. Jártunk fenn a Madarasi-Hargitán – ez Székelyföld legmagasabb pontja a maga 1801 méterével –, ezt követően pedig egy szekértúrán vettünk részt, ahol közönséges szénásszekereken vittek minket.
Molnár László beszámolt arról is, Nyergestetőn az egyesület tagjai egy teljesen egyedülálló kopjafát állítottak fel, amit Szatyor Győző szobrászművésszel készíttettek. A kopjafát ellátták az egyesület emblémájával és nevével is.
– Részt vettünk medvelesen is, Gyergyóremetén pedig a helyi polgármester fogadott minket, sok helyi emberrel találkoztunk, akik még egy kis műsorral is készültek nekünk. Hazafelé tartva megálltunk Vajdahunyadon és Marosillyén, Bethlen Gábor szülőházánál – mesélte.
Molnár László szerint nagy pozitívuma volt a kirándulásnak a jól megtervezett program, az, hogy sehová nem kellett sietni. És persze a koncepció, hogy emberközelivé tegyék az utat.