Hogyan kezeljük a postai csomagokat, leveleket, vagy épp a házhoz hozott ételt manapság, amikor az elsődleges szempont mindenki életében a fertőtlenítés, a tisztaság? A nemrég megismert amerikai háziorvosnak van pár jó tippje ezekre a helyzetekre. Ha ez nem lenne elég, összeszedtünk még pár igen hasznos postai tippet.
Mint arról korábban beszámoltunk, Dr. Jeffrey VanWingen amerikai háziorvos március 24-én tett közzé YouTube-csatornáján egy hiánypótló, praktikus tippeket bemutató videót, melyben bemutatja, hogy hogyan fertőtlenítsük az élelmiszereket és egyéb megvásárolt termékeket a koronavírus-járvány idején. Az elképesztő, több mint 25 milliós nézettségű videó után VanWingen április 5-én egy újabb videót töltött fel, melyben újfent hasznos tippeket mutat be, ezúttal a postai csomagok, levelek, és egyéb házhoz hozott dolgok – például egy pizza – átvételével kapcsolatban.
Mindezek előtt azonban fontos a következő információk ismerete:
- A vírus a levegőben 3 órán át is életben maradhat.
- Kartonpapír felületeken akár 1 napig is megmaradhat.
- Műanyagon és fémen pedig akár 3 napig is megélhet.
Ahogy a videóban mondja, a fenti adatok a legrosszabb forgatókönyv szerintiek. Ha tehát biztosra akarunk menni, akkor lehetőleg a fenti időtartamokat várjuk ki, és csak azután érjünk a csomagokhoz.
Most pedig nézzük, mik is az orvos tanácsai a csomagok felbontásához:
- Mikor megfogjuk az ajtónk elé rakott vagy átvett csomagot, kezeljük a kezünket úgy, mintha fertőzött felülethez értünk volna vele.
- Miután a csomagunkat kibontottuk, ne érjünk annak tartalmához, próbáljuk meg kiborítani egy asztalra, vagy egyéb megfelelő felületre.
- A kartondobozt vagy egyéb csomagolást ezután vigyük ki otthonunkból és dobjuk ki, ezután pedig fertőtlenítsük kezünket, és ha használtunk bármilyen eszközt a csomag kibontásához, akkor ezt az eszközt is.
Tippek levelek kezelésére:
- Lehetőleg a kézbesítéstől számított egy napig hagyjuk a leveleket a postaládában (ha csak nem tudjuk, hogy sürgős levelünk érkezik).
- Ha egyből bevisszük a lakásba a postaládánkba dobott leveleket, tegyük félre egy időre őket (lehetőleg egy napra).
- A levelek megérintése után mindig fertőtlenítsük kezünket.
Tippek házhoz rendelt ételek kezelésére – egy pizza példáján:
- Fizessünk előre az ételekért bankkártyával, ne fogdossunk feleslegesen készpénzt (és ha tehetjük, adjunk előre borravalót is így, hiszen az ételfutárok a frontvonalban dolgoznak értünk)
- Éljünk az érintésmentes átvétellel: kommunikáljuk előre, hogy a futár hagyja az ajtónk előtt az ételcsomagot. A Wolt és a NetPincér alkalmazásain keresztül választhatjuk ezt a megoldást. A mi és a futárok egészsége a fő szempont ezekben a helyzetekben.
- Az ételtől nem kell tartani, azon nem lesz koronavírus. A csomagoláson viszont lehet (egy pizza kartondobozán akár egy napig is elél a kórság, emlékezzünk erre).
- Nyissuk ki a csomagot, majd mossunk kezet.
- Vegyük ki az ételt a dobozból (szatyorból, zacskóból, stb.) és tegyük egy tiszta felületre, tiszta edénybe, tálra, tányérra.
- A dobozt, zacskót, csomagot ezután vigyük ki otthonunkból és dobjuk ki. Ezután mossunk kezet, majd fertőtlenítsük azt a felületet, amin a csomag volt.
- Már ehetünk is, jó étvágyat!
Mindezek után érdemes néhány hazai tippet is megfogadni a postai ügyintézés témájában. A Magyar Posta Zrt. jó tanácsait az alábbiakban gyűjtöttük össze:
- Idősek, krónikus betegséggel küzdők inkább maradjanak otthon és kérjenek meg egy ismerőst, családtagot a postai ügyek intézésére.
- Amennyire lehetséges, halasszák a postai ügyeket. A közüzemi számlák befizetése elektronikusan is lehetséges, lehetőség szerint mellőzzük a személyes csekkbefizetést.
- Ha mégis személyesen intézzük postai ügyeinket, gyűjtsük össze a befizetnivalókat és egyéb postai intézni valókat és egyetlen alkalommal tudjuk le az összes postai ügyünket, lehetőleg olyan időszakban, amikor alacsony a forgalom.
- Ha lehetőség van rá, használjuk a csekkbefizető automatát.
- Leveleket lehetőleg csak sürgős esetekben adjunk fel, inkább írjunk emaileket és elektronikus, internetes módokon tartsuk a kapcsolatot másokkal.
- Ha küldeményeket adunk fel, tudnunk kell: azok lehet, hogy hosszabb átfutási idővel érnek célba, (különösen akkor, ha külföldre küldjük azokat, vagy onnan érkeznek a küldemények).
- Olyan webáruházból érdemes rendelni, ahol tájékoztatást adnak arról, hogy ügyelnek-e a fertőtlenítésre és arról is, hogy a kialakult helyzetben a várható szállítási idő miként alakul
- Ha lehetséges, fizessünk előre online, és válasszuk a nyomon követhető szállítási módot.
- A postai dolgozókkal (pl.: kézbesítő, ügyintéző) kerüljük vagy minimalizáljuk a közvetlen kontaktust.
- Ha mégis alá kell írni – például egy átvételi elismervényt –, használjunk saját tollat, ha pedig elektronikus aláírást kérnek tőlünk, akkor ehhez vegyünk fel kesztyűt.