Ki ne emlékezne arra az érzésre, amikor a kiszemeltünk végre leszólított minket, mi pedig még a saját nevünket is elfelejtettük? Amikor egy kellemetlen beszólásra, kritikára nem tudtunk azonnal reagálni? Esetleg amikor arról kapunk értesítést, hogy a korábban felvett személyi kölcsön törlesztésével elmaradtunk, és hirtelen azt sem tudjuk, mikor fizettük be az utolsó részletet? Az élet tele van váratlan vagy ijesztő(nek tűnő) helyzetekkel, melyekre sokszor nem lehet előre felkészülni.
Ezek a szituációk sokunkat ejtenek zavarba, aminek hatására hajlamosak vagyunk leblokkolni. Jó ha tudjuk, hogy ilyenkor ez a legrosszabb amit tehetünk, a helyzetet tehát fontos kezelni: az alábbiakban ehhez szeretnénk egy kis segítséget nyújtani.
1. Figyeljünk oda a jelekre
Ahhoz, hogy elkerülhessük vagy leküzdhessük a problémás helyzetet, először is időben fel kell ismernünk a leblokkolás tüneteit. Ha stresszes helyzetben azt tapasztaljuk, hogy szívverésünk felgyorsul, izzadni, remegni vagy szédülni kezdünk, gondolkodásunk kapkodóvá, zavarttá válik, memóriaproblémákat tapasztalunk, akkor már sejthetjük, hogy fennáll a leblokkolás veszélye.
2. Lélegezzünk mélyeket
Ez a lehető legegyszerűbb, mégis rendkívül hatékony módja annak, hogy csökkentsük a stresszt és visszanyerjük cselekedeteink és gondolataink felett az irányítást. A mély lélegzetvételeknek hála javul szervezetünk oxigénellátása, így könnyebben megy a gondolkodás és nagyobb eséllyel találjuk meg a helyzethez illő válaszreakciót.
Ha csak néhány másodperc áll rendelkezésünkre – mert éppen egy beszélgetés közepén vagyunk – akkor egyszerűen vegyünk két nagy lélegzetet, mielőtt válaszolnánk, ha azonban egy kicsit több időnk van, álljunk meg vagy éppen üljünk le, egyik kezünket helyezzük a hasunkra és próbáljunk úgy lélegezni, hogy testünknek ezen területe emelkedjen. Lélegezzünk lassan, az orrunkon keresztül, majd a levegőt a szánkon keresztül fújjuk ki. Ez a gyakorlat akár egy pánikroham idején is segítségünkre lehet, így érdemes egy kicsit begyakorolni.
3. Alkalmazzuk az 5-4-3-2-1-es földelési technikát
A földelés ebben a kontextusban azt jelenti, hogy egy kicsit visszarántjuk magunkat a jelenbe, a mostba, ennek segítségével pedig megnyugtatjuk magunkat. A repülés okozta szorongás feloldására dolgozták ki az 5-4-3-2-1 technikát, mely azonban bármely helyzetben alkalmazható, és hozzájárul a figyelem eltereléséhez, hiszen használatával a fókuszt gondolatban áthelyezzük az aggodalomról valami egészen másra.
Ha tehát úgy érezzük, hogy nem tudjuk hogyan másszunk ki egy stresszes helyzetből, vegyünk egy nagy levegőt és nézzünk körül a környezetünkben. Nevezzünk meg 5 dolgot, amit látunk: egy asztalt, egy széket, egy fát vagy éppen egy autót. Ezt követően nevezzünk meg 4 olyan dolgot, amit érzünk, például a szelet, a szőnyeget a talpunk alatt vagy a szék keménységét. Következzen 3 dolog, amit hallunk – a telefon csörgése, az autók zaja, a légzésünk –, majd 2 dolog, aminek az illatát, végül 1, aminek az ízét érezzük – vagy éppen szeretnénk érezni.
4. Játsszuk el a magabiztosságot
Elsőre talán furcsán hangzik, de ha szeretnénk egy kicsit magabiztosabbak lenni, akkor el kell hitetnünk magunkkal, hogy valóban azok vagyunk. Ha megbántanak minket, ne mutassuk ki, hogy ez fáj nekünk, ha pedig egy feltett kérdésre nem tudunk felelni, adjunk kitérő választ. Később, amikor egyedül vagyunk, átgondolhatjuk a helyzetet, de ne mutassuk a külvilág felé, hogy az minket szorongással töltött el. Idővel az agyunk is megtanulja, hogy hogyan reagálunk az adott szituációkra, és meglátjuk, hogy az egyre természetesebbnek tűnik majd.
5. Készüljünk fel a váratlan helyzetekre
Természetesen nem tudunk minden egyes szituációra előre felkészülni, de egy vizsga, állásinterjú vagy munkahelyi megbeszélés esetén erre minden esélyünk megvan. Gondoljuk végig alaposan, hogy milyen kérdések merülhetnek fel, fektessünk különösen nagy hangsúlyt a számunkra kellemetlen vagy nehéz témákra. Ezekre készüljünk fel egy frappáns válasszal – persze azt ne gyakoroljuk be szó szerint, de gondoljuk át, hogy nagyjából mit szeretnénk elmondani.
Ha a hivatalos ügyek intézése okoz szorongást, ide is érkezzünk felkészülten: ha például egy hitelügyintézés miatt a bankba készülünk, vegyük elő a keletkezett iratainkat, olvassunk utána a lakáshitel vagy a személyi kölcsön feltételeinek és vigyünk magunkkal mindent, ami szükséges lehet. Ha így teszünk, nem fogunk amiatt aggódni, hogy az ügyintéző egy meglepő kérdéssel kényelmetlen helyzetbe hoz minket.
Fontos az is, hogy ne meneküljünk azon szituációk elől, amik problémát okoznak nekünk. Sokan akkor jönnek zavarba, ha telefonon kell ügyeket intézni. Ha ez a helyzet, akkor az applikációk helyett rendeljük meg telefonon az ebédet vagy a taxit, így amikor munkaügyben kell megbeszélést lefolytatnunk, sokkal nagyobb önbizalommal kezdünk majd bele.
Gyakoroljuk kicsiben a hatékony és gyors döntéshozatalt: ezt megtehetjük egy étteremben vagy egyszerűen reggel a ruhánk kiválasztása során. Ilyenkor hallgassunk a megérzéseinkre és meglátjuk, ez komolyabb döntések meghozatala során is a segítségünkre lesz.
6. Tanuljunk a hibáinkból
Érthető, hogy nem szívesen gondolunk vissza a múltbéli kínos, kellemetlen élményekre, időnként azonban fontos ezeket kielemezni, hiszen így tanulhatunk belőlük. Tegyük fel magunknak a kérdést: mit csináltunk rosszul? Miért nem vált be az általunk választott megoldás? Hogyan csinálhattuk volna jobban? Amikor magunk vagyunk és nyugodtan átgondolhatjuk az egyes szituációkat, sokkal könnyebb azokat objektíven szemlélni: ha rájöttünk, hogy hogyan kellett volna a helyzetet kezelni, a következő alkalommal biztosan eszünkbe fog jutni az, amit megtanultunk.
(x)