A korábbi évekhez képest csaknem kilencszer több hepatitis A vírussal fertőzött beteget regisztráltak tavaly Budapesten. Pécsett azonban csak pár esetről számolnak be a szakemberek.
Elsősorban a higiéniára és ezen belül is a kézmosásra hívják fel a figyelmet az orvosok. Idén azonban arra is, hogy Pécset elkerülte a hepatitis A vírus.
A Baranya Megyei Kórház fertőzőosztályán idén eddig egy beteget kezeltek hepatitis A vírusfertőzéssel, tavaly pedig kettőt. A fertőző májgyulladás A típusú vírusa Pécsett nem okozott járványt. A pécsi betegeknek a budapesti betegekkel nem volt kapcsolatuk – mondja a fertőzőosztály vezetője.
– A decemberben történt járvánnyal kapcsolatban elmondható, hogy egy szórakozóhelyen voltak sokan vidékről is és budapestiek is, akik megkapták a hepatitis A vírusfertőzést. Nagyon nagy volt ott a zsúfoltság, és amikor felderítette a járványügyi szolgálat az összeköttetést, akkor derült ki, hogy ugyanazon a szórakozóhelyen tartózkodtak az érintettek – mondta dr. Nemes Zsuzsanna infektológus.
A gyerekklinikán sem kezeltek az elmúlt években hepatitisz A vírussal fertőzött beteget.
– A gyerekeknél azért zömében a fertőzés tünetmentesen lezajlik, de ez nem jelenti azt, hogy kevésbé veszélyeztettek. Csecsemőknél egyébként fokozottabb elővigyázatosságra van szükség, ezért ajánlatos őket nemcsak aktív, hanem passzív védőoltással is oltatni – véli dr. Nyúl Zoltán, a Gyermekklinika Infektológiai osztályának osztályvezető főorvosa.
Dr. Kiss Gabriella járványügyi osztályvezető szerint ezt a fertőzést az kaphatja el, aki nem figyel a higiéniára. Étel útján vagy cseppfertőzéssel, nyállal nem terjed.
– Baranya megyében három bejelentett, hepatitis A vírus okozta megbetegedés volt, ebben az évben eddig egy. Ha a korábbi éveket vesszük, akkor a 2012 előtti két évben nem volt, de azelőtt előfordult 2-2 megbetegedés, tehát mindenképpen emelkedést tapasztalunk Baranyában – magyarázza dr. Kiss Gabriella, a Baranya Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv járványügyi osztályvezetője.
A járványügyes azt is elmondta, hogy hányás, láz, hasfájás, hasmenés, sötét vizelet a kezdődő tünet. A lappangási idő egy hónap. Aki egyszer megkapta, életre szóló védettséget szerez. A legjobb megelőzés azonban a kézmosás.