A Menhely Alapítvány kutatási eredményei szerint a fedél nélküliek kétharmada vidéken él. Az elmúlt öt év adatai alapján Budapesten stagnált, vidéken folyamatosan növekedett az adatfelvételbe bekerülő, közterületen élők száma.
Az alapítvány – ismertetve a február 3-i kérdőíves adatfelvétel eredményeit – az MTI-t csütörtökön arról tájékoztatta, hogy a válaszadó fedél nélküliek 34 százaléka Budapesten, míg 66 százalékuk vidéki városokban él.
A főváros és 53 vidéki város hajléktalanellátó szervezete által készített adatfelvétel azokra az emberekre terjedt ki, akik a szállókkal vagy az utcai szolgálatokkal kapcsolatban vannak. Célja pedig az, hogy a hajléktalanok életkörülményeiről, azok változásairól átfogó képet kapjanak az ellátás fejlesztése érdekében, vagyis nem „hajléktalanszámlálásról” van szó – írták közleményükben.
A tájékoztatás szerint a hivatalos nyilvántartások alapján az országban egy időben csaknem 11 ezer otthontalan embernek adnak szállást az ellátó intézmények: Budapesten a hivatalosan engedélyezett férőhelyek száma 2012 decemberében 5500 (átmeneti szállón 3000, éjjeli menedékhelyen 2500), míg vidéken 5200 (átmeneti szállón 2600, éjjeli menedékhelyen 2600) volt. Országos összesítésben a szállókon alvók 70 százaléka (6706 fő) vett részt a 2013. évi felmérésben.
Az adatfelvételt végző munkacsoport kérdéseire Budapesten 4223, vidéki városokban 5570 hajléktalan ember adott választ. Ebből kitűnik, hogy a fővárosban a válaszadók 75 százaléka szálláson lakott, míg vidéken ez az arány 64 százalék volt.
Felhívták a figyelmet arra, hogy az év leghidegebb időszakában sokkal kevesebben éjszakáztak közterületen, de az adatfelvétel napján is országszerte mintegy háromezer ember töltötte éjszakáját fedél nélkül.
A Menhely Alapítvány aláhúzta: a hajléktalanság nem csak Budapest problémája, hiszen számos településen a fedél nélkül élőknek még arra sincs esélyük, hogy a leghidegebb napokon fűtött szállásra kerüljenek.
Az alapítvány több éves adatbázisára hivatkozva azt írta: az elmúlt öt év alatt legalább 48 ezer ember volt kénytelen hosszabb-rövidebb ideig közterületen éjszakázni, vagy a hajléktalanok szállását igénybe venni, és az adatok alapján kimondható: a hátrahagyott gyerekeikkel, közvetlen családtagjaikkal együtt öt év alatt legalább 100 ezer embert érint közvetlenül a hajléktalanság Magyarországon.
Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy „2012 és 2013 februárja között ismeretlen számú család veszítette el otthonát kilakoltatás következtében”, és jelenleg is több százezer család nem érezheti magát biztonságban lakásában az adós végrehajtás árnyékában – írta közleményében a Menhely Alapítvány.