Utólag is több tízezer forintjába kerülhet a lakóknak az, hogy végre jól szigetelő nyílászárójuk van. Nem mindegy ugyanis, mennyi levegőt kap egy-egy gázkészülék.
Egy korábbi rendelet szerint december végéig kell bevizsgálni a gázkészülékeket. A baj az, hogy vagy nem gondoskodtak a lakók ezek karbantartásáról, vagy úgy újították fel a házat, hogy ezzel befolyásolták a készülékek légellátását.
Ez több ezer otthont érint, hiszen a pécsi házakban az elmúlt években sorra cserélték le az ablakokat hőszigetelő műanyag nyílászárókra, amelyek azonban így a levegőt is elzárták.
Elméletileg szükség lett volna a gázkészülékek miatt külön gázos tervekre, engedélyekre is, ám erre nem fordítottak kellő figyelmet korábban. Gondok adódhatnak a páraelszívókkal is, hiszen azok is levegőt szívnak el a lakásból.
Balatoni Árpád, a Kertvárosi Lakásfenntartó Szövetkezet elnöke közölte: már megkezdődtek a felülvizsgálatok egy erre jogosult vállalkozó bevonásával. A szövetkezet a közös helyiségeket vizsgálja át, illetve azokat az otthonokat, ahol ezt a lakóközösség is kérte. Mint mondta, a javításokat minden esetben az otthonokban élőknek kell kifizetniük, nekik kell beépíttetniük a szellőzőket is.
A számítások szerint egyébként egy-egy szellőzőszerkezet ára 10-18 ezer forint körül mozog, amihez még hozzájön a munkadíj, azaz bőven húszezer forinttal rövidülhet meg a tulajdonos.
Nem véletlenül háborognak a lakók, hiszen ez a kiadás nagyon megterheli egy átlagos család kasszáját. A harminchat éves Paptamás Gábor szerint ők ezt csak részletben tudják kinyögni, hiszen fizetniük kell mellette még a távhődíjat is, és komoly terhet jelent nekik az, hogy a nagyobbik fiuk szeptemberben kezdni meg az iskolát.
Balatoni szerint azonban mindenképpen érdemes lépni, hiszen januártól már indulnak az ellenőrzések, s ha nem teszik meg a szükséges lépéseket, akkor súlyos bírságot is kaphatnak.
A szakemberek szerint ugyanakkor nemcsak a bírságot kockáztatják a felülvizsgálatot hanyagolók, jobb esetben „csak” kikapcsolja a szolgáltató náluk a gázt, rosszabb esetben előfordulhat olyan időjárási körülmény, légnyomás, hogy az égéstermék nem tudja elhagyni a lakást, ami szén-monoxid-mérgezést okozhat.