-0 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapHírzónaTöbb adócsalóra bukkantak a NAV-osok

Több adócsalóra bukkantak a NAV-osok

Eredményesnek értékelték a Dél-Dunántúlon tavaly végzett adóügyi, vám- és pénzügyőri, valamint bűnügyi tevékenységet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) régiós igazgatóságainak vezetői szerdán Pécsen, évértékelő sajtótájékoztatójukon.


Hangsúlyozták: a létrejött új szervezetek keretein belül sikerült biztosítani a magas színvonalú munkát és az együttműködésnek is köszönhetően teljesíteni az elvárt bevételeket.

Huber Éva dél-dunántúli regionális adó főigazgató elmondta: 2011-ben a kiemelt adónemekből származó nettó bevétel Baranya, Somogy, Tolna megyében az előző évinél 2 százalékkal kevesebb, összesen 261 milliárd forint volt, amelynek 69 százaléka az üzleti szférához, 31 százaléka a költségvetési szervekhez köthető. A régió adózói ezen adónemek tekintetében 4 százalékkal járultak hozzá a központi költségvetés bevételeihez.

A főigazgató a részletekről szólva kitért rá, hogy az áfa-befizetések összege 90 milliárd forint volt, 4 százalékkal magasabb a 2010. évinél, a nettó áfabevétel 28 milliárd forint lett, amely 28 százalékkal maradt el az előző évitől.
A személyi jövedelemadó befizetések és kiutalások egyenlege 16 százalékkal, 60 milliárdról 51 milliárd forintra csökkent, a társasági és osztalékadó nettó bevétele a tavalyival lényegében megegyező összeg, 9,5 milliárd forint volt.

Huber Éva kitért rá, hogy a kiemelt adónemekből származó bevételek 62 százalékát a társadalombiztosítási járulékok és az egészségügyi hozzájárulás tette ki. Ezek együttes, 160 milliárd forintos összege 12 százalékkal haladta meg a 2010. évit. A növekedést elsősorban az okozta, hogy 2010 novemberétől a magán-nyugdíjpénztári tagdíjak már a Nyugdíjbiztosítási Alapot illetik.

A főigazgató szólt arról is, hogy az eva körbe tartozók nettó befizetéseinek összege tavaly 12 milliárd forint volt, 9 százalékkal kevesebb, mint az előző esztendőben.

Huber Éva az ellenőrzések tapasztalatairól elmondta, hogy az előző évinél 6 százalékkal több, mintegy 31400 vizsgálatot fejeztek bAz így feltárt nettó adókülönbözet meghaladta a 21 milliárd forintot, amit 9,2 milliárd forint adóbírság kiszabása és 4,9 milliárd forint késedelmi pótlék megállapítása követett.e. Ezek ötödét a bevallások utólagos ellenőrzése tette ki, de vizsgálták az egyes adókötelezettségek teljesítését is.  A jogerőre emelkedett nettó adókülönbözet összege 19,3 milliárd forint volt.

A régióban a végrehajtásokból 19,5 milliárd forint bevételt ért el, a közzétett felszámolási eljárásból 1300-at, ebből saját hatáskörben 600-at indított a hatóság.

Hajgató Zoltán regionális vám- és pénzügyi főigazgató arról szólt, hogy a főigazgatóság a vám és jövedéki területen az előirányzottnál 41 százalékkal nagyobb, 25,6 milliárd forint bevételt ért el.

Az ellenőrzések tapasztalatiról elmondta: a főigazgatóság alá tartozó vámszervek több mint 7600 jövedéki ellenőrzést végeztek és több mint 1300 törvénysértésre derítettek fényt. Emellett több mint 1500 hatósági és egyéb ellenőrzésen 116 jogsértést állapítottak meg.

Álmos László régiós bűnügyi igazgató azt mondta: a pénzügyi nyomozók tavaly az előző évinél 6 százalékkal több, 2537 jogsértést derítettek fel. Munkájuk sikerében kiemelkedő szerepe volt a titkos információgyűjtésnek is.

A felderített adócsalások száma 22 százalékkal nőtt, az összes felderített jogsértés elkövetési értéke 6,2 milliárdról 8,7 milliárd forintra emelkedett. Kitért rá, a régióban 813 nyomozást rendeltek el, 980 ügyet fejeztek be, az esetek 42 százalékánál vádemelést javasoltak az ügyészségnek.

Álmos László szólt arról, hogy biztosítási intézkedésekkel 2,6 milliárd forinttal, zár alá vétellel 1,3 milliárd forinttal sikerült enyhíteni az elkövetők okozta károkat. Az előbbi a négyszerese, utóbbi a tízszerese a 2010. évi összegnek.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a NAV Dél-dunántúli igazgatóságainak továbbra is kiemelt céljuk a költségvetési bevételek minél teljesebb biztosítása. Ennek érdekében folytatják az illegális tevékenységek visszaszorítását, a fantomcégek kiszűrését, figyelik az adóminimalizálásra irányuló folyamatokat.

A vám és pénzügyőri területen nagy hangsúlyt kap az elektronikus vámeljárások felgyorsítása, és egyebek mellett az illegális, textil, lábbeli és dohánytermékek kereskedelmének akadályozása is.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő