-3 C
Pécs
kedd, január 21, 2025
KezdőlapHírzónaTöbb katonánk lehet Boszniában

Több katonánk lehet Boszniában

Magyarország üdvözli, hogy az ENSZ meghosszabbította az Európai Unió boszniai békefenntartó missziója, az EUFOR mandátumát, és ha a nemzetközi közösség igényli, kész erőinek bővítésére – jelentette ki Hende Csaba honvédelmi miniszter Szarajevóban vasárnap, amikor meglátogatta az EUFOR-Althea művelet kötelékében szolgálatot teljesítő magyar katonákat – közölte az MTI.

Egy esetleges háború hihetetlen költségekkel jár, ezért a nemzetközi közösség és Magyarország számára még mindig olcsóbb, ha Boszniában maradnak a nemzetközi erők, mintha elhagyják az országot – hangoztatta a politikus.

A miniszter a nyugat-balkáni nemzetközi békefenntartó küldetésekben szolgálatot teljesítő magyar katonákat látogatta meg Koszovóban és Bosznia-Hercegovinában november 14. és 16. között.

Hende Csaba, aki Szarajevóban találkozott a helyi NATO erők parancsnokával, Christopher Petty amerikai dandártábornokkal, hangsúlyozta: a tábornok figyelmeztette, hogy nincs közvetlen katonai fenyegetettség, ám akár egy focimeccs, vagy két fiatal verekedése nyomán is kirobbanhatnak beláthatatlan következményekkel járó etnikai villongások.

Ezért volt helyes döntés a nemzetközi közösségtől, hogy meghosszabbítja az EUFOR mandátumát – vélekedett a politikus.

A miniszter elmondta: valamennyi parancsnok, akivel találkozott, a lehető legnagyobb elismeréssel beszélt a magyar katonák teljesítményéről. Petty tábornok egyenesen úgy nyilatkozott: olyan mély bizalmat keltett benne a magyar katonák felkészültsége, hogy a világon bármilyen feladatot szívesen ellátna velük – tette hozz Hende Csaba.

Közölte: a tábornok ezért azt szeretné, ha hosszabb ideig maradnának a magyarok Boszniában, és többen lennének.

Hende Csaba a tábornoknak elmondta, amennyiben megjelöli az igényelt beosztásokat, kész a törzstiszti létszám bővítésére.

A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy a magyar honvédek évtizedek óta jelen vannak a Balkánon és hathatósan szolgálják a NATO és az EU érdekeit és értékeit, illetve a magyar nemzeti érdekeket.
Bérczes Zsolt őrmester, az EUFOR keretében szolgálatot teljesítő magyar tűzszerészcsoport vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a boszniai aknamezőkön még mindig 200-300 ezer éles akna található.

Az aknamentesítés hatékonyságát jelzi, hogy korábban mintegy egymillió robbanótest volt, de még mindig több baleset történik hetente. A nagyvárosok környékét, a főutak menti és a turisztikailag frekventált területeket már aknamentesítették a helyi erők, de az elhagyott térségek még most is veszélyesek.

További nehézség, hogy a háborúban részt vevő nem reguláris erők a telepítéskor nem készítettek aknatérképeket, így továbbra is csupán az aknamezők 60 százaléka ismert – mondta az őrmester.

Hende Csaba vasárnapi szarajevói látogatása során a Szövetségért Érdemjellel tüntette ki az EUFOR parancsnokát, Dieter Heidecker osztrák vezérőrnagyot, találkozott Christopher Petty dandártábornokkal, illetve állománygyűlést tartott a Szarajevóban szolgáló magyar katonáknak.

Programja keretében meglátogatta a Reménység Alagútja múzeumot. Ez azt az alagutat mutatja be, amely Szarajevó szerb ostroma idején összeköttetést teremtett a körbezárt város és a bosnyák erők által ellenőrzött területek között, és ezen keresztül biztosították a bosnyák főváros utánpótlását.

A különböző békefenntartó küldetésekben világszerte több mint 700 magyar katona tevékenykedik, közülük mintegy 350-en a NATO irányítása alatt álló koszovói KFOR, mintegy 150-en pedig az Európai Unió irányította bosznia-hercegovinai EUFOR-Althea küldetésben vesznek részt.

Mindkét nemzetközi küldetés feladata egyebek között a tűzszünet fenntartása, az irreguláris erők felszámolása, a biztonság megteremtése, a humanitárius segítségnyújtás, az aknamentesítés, a határellenőrzés, az ellenségeskedés kiújulásának megakadályozása, valamint a mozgásszabadság biztosítása.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő