-0 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapKékhírekTöbb mint 3 milliárd forint áfát csaltak el, most rács mögé kerülhetnek

Több mint 3 milliárd forint áfát csaltak el, most rács mögé kerülhetnek

A Pécsi Járásbíróság június 25-én egy hónapra elrendelte G. I. E. és M. J. gyanúsítottak letartóztatását üzletszerűen elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt.

A vádirat szerint a gyanúsított férfiak 2018 első negyedévétől több gazdasági társaságot használtak fel arra, hogy az általuk szerzett élelmiszeripari termékek – jellemzően cukor és étolaj – után fizetendő általános forgalmi adó megfizetése nélkül tudják ezeket tovább értékesíteni.

Ezzel a termékek árát olyan alacsonyan tudták tartani, amely érdekeltté tette a hazai viszonteladó cégeket, hogy ezeket – a valóságban – az elkövetői kör által irányított cégektől szerezzék be. A gyanúsítottak által felhasznált négy különböző gazdasági társaság a közösségen belüli termékbeszerzés után keletkező áfafizetési kötelezettségének nem tett eleget: bevallásaikban nagy összegű belföldi termékbeszerzést szerepeltettek, amellyel a fizetendő áfa összegét minimálisra tudták csökkenteni – áll a vádiratban.

A számlaadatok szerint egyik gazdasági társaságnak sem volt akkora belföldi termékbeszerzése, mint amekkorát adóbevallásaikban feltüntettek, így abban voltak tartalmú adatok is. Erre két okból volt szükség: egyrészt a minimális összegű befizetendő áfa miatt a társaságok később kerültek az adóhatóság látókörébe, másrészt a nettó áron beszerzett termékeket nagyjából ugyanezen az áron, vagy minimálisan növelt összegen tudták tovább értékesíteni a számlázási láncolatban őket követő cégeknek, azonban már „bruttósítva”.

A gyanúsítottak az általuk felhasznált gazdasági társaságokba sem képviselőként, sem tagként nem lettek bejegyezve, azonban a cégek tevékenységét a háttérből ők irányították.

A vádirat szerint az elkövetői kör a 2018 első negyedéve és 2020 első negyedéve között elkövetett bűncselekményeivel, a valótlan tartalmú bevallásokkal, illetve egyes bevallások be nem nyújtásával összesen több mint 3 milliárd, egész pontosan 3.414.044.000 forint vagyoni hátrányt okozott.

A gyanúsításban szereplő bűncselekmény magas büntetési tételére és kiemelt tárgyi súlyára tekintettel megalapozottan lehet attól tartani, hogy a gyanúsítottak szabadlábon hagyásuk esetén megszöknének, elrejtőznének.

Arra is megalapozottan lehet következtetni, hogy szabadlábon hagyásuk esetén az eljárásban részt vevő személyek jogellenes befolyásolásával, tárgyi bizonyítási eszköz, elektronikus adat megsemmisítésével a bizonyítást veszélyeztetnék.

Mindkét gyanúsított vonatkozásában fennáll a bűnismétlés veszélye is, hiszen az elkövetést szervezetten hajtották végre több éven keresztül, és ezen bűncselekmények elkövetéséből éltek.

A fenti indokok alapján a bíróság szükségesnek és indokoltnak találta a gyanúsítottak letartóztatásának elrendelését.

Az ügyész és az elsőrendű gyanúsított tudomásul vették a bíróság végzését, az elsőrendű gyanúsított védője, a másodrendű gyanúsított és védője pedig szabadlábra helyezés végett fellebbezést jelentettek be ellene, így a bíróság határozata nem végleges – zárul a vádirat.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő