Pécs a „dobogón van” a lehívott gazdaságélénkítő források számát tekintve. A pécsi Somapak Kft. jó példa erre, tavaly több mint 600 millió forintnak megfelelő uniós pályázati pénzből fejlesztették üzemüket, és a jövőben is nagy beruházásokat fognak majd végrehajtani hasonló pályázatoknak köszönhetően. A lehívható forrásokból pedig van még, de nem sok, szóval érdemes élni a lehetőséggel!
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program uniós támogatásait két éve, 2015-től ítélik oda az azokra sikeresen pályázó vállalkozásoknak. A források 75 százalékát már kiosztották, illetve lekötötték országos szinten, Pécs pedig – Debrecen és Szeged mellett – a „dobogón van” a lehívott gazdaságélénkítő források számát tekintve. Minderről Csizi Péter országgyűlési képviselő számolt be pénteken, a GINOP-forrásokból hatalmas fejlesztéseket végrehajtó pécsi Somapak Kft. Edison utcai telephelyén. Az országgyűlési képviselő kiemelte, hogy ez Pécs esetében azt jelenti, hogy több mint 41 milliárd forintot költöttek és költenek el jelenleg is a helyi vállalkozások (ez az összeg egyébként tartalmazza a vállalkozások 15 százalékos önerejét is, tehát 35 milliárdos pályázati támogatásról van szó).
A sajtótájékoztatónak nem véletlenül adott helyet a Somapak Kft. Csizi Péter kiemelte: ahogy sok pécsi vállalkozás, a Somapak Kft. is élt a gazdasági fejlesztési források lehetőségével.
– Mindig örömteli beszámolni arról, amikor egy pécsi vállalkozás bizonyos fejlesztési források igénybevételével fejlődni tud, és hogy ezeknek a forrásoknak köszönhetően több munkát, munkahelyet tudnak létesíteni Pécsett. A Somapak Kft. is ilyen vállalkozás, melyet ráadásul egy pécsi család indított el. Üzemcsarnokuk korszerű gépeit a gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program pályázatainak köszönhetően szerezték be, ezzel pedig új piacot tudtak nyitni hazai és külföldi fronton egyaránt – mondta Csizi Péter, utalva arra, hogy a vállalkozás által gyártott gépek Magyarországon kívül a világ több országában, egyebek mellett Németországban, Dániában, Oroszországban, Lengyelországban, Szerbiában, Romániában, Üzbegisztánban, Kazahsztánban, Azerbajdzsánban, Nigériában, illetve Mexikóban üzemelnek.
Csizi Péter felhívta a figyelmet arra is, hogy a GINOP-os forrásokból megmaradt 25 százalék, ami azt jelenti, hogy minden pécsi vállalkozásnak van még lehetősége élni az uniós támogatással. Ezt a lehetőséget pedig meg kell fogni és ki kell használni, ahogy a Somapak Kft. vezetői is tették – fogalmazott az országgyűlési képviselő.
Bognár Balázs, a Somapak Kft. ügyvezetője a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az általuk felhasznált GINOP-os forrásokat tekintve a cég sikeres pályát futott be.
– Tavaly két projektet valósítottunk meg közel 600 millió forint értékben, ennek jelentős része gépberuházás volt, de egyik csarnokunkban egy 80 millió forintos felújítást is el tudtunk végezni. Továbbá telepítettünk egy 50 kilowattos napelemrendszert és a gyártási folyamatot támogató szoftvereket is tudtunk vásárolni – emelte ki a vállalkozás vezetője.
A fejlesztés azonban nem állt meg, hiszen – ahogy Bognár Balázs mondta – jelenleg is folyamatban van egy hasonlóan komplex beruházás a Somapaknál, jövőre pedig egy újabb, félmilliárd forintos fejlesztés történik majd a cég telephelyén, amely ugyancsak épületfelújításokat, új gépek és informatikai programok beszerzését jelenti. Bognár Balázs végezetül kiemelte, hogy ameddig csak lehet, ők pályáznak hasonló forrásokra.
A pályázatokat koordináló, ismertető, segítő, és azok megvalósulását követő Széchenyi Programiroda regionális igazgatója, Gál Gyula az eseményen kiemelte, hogy a GINOP keretén belül 255 pécsi székhelyű, illetve pécsi megvalósítási helyszínnel rendelkező projekt nyert el támogatást. Ezek többsége – folytatta – a kis- és középvállalkozások szektorában valósultak meg, az elnyert forrást pedig többnyire kapacitásbővítésre, telephely- és eszközpark-fejlesztésre fordították.
A pécsi Széchenyi Programiroda jelenleg előkészíti azokat a pályázatokat, melyekre a jövőben pályázhatnak a vállalkozások, tehát érdemes figyelni honlapjukat azoknak, akik szeretnének az uniós támogatásban részesülni.