Mától 534 gyógyszerért kevesebbet, 1686 készítményért viszont többet kell fizetni a patikákban, de minden hatóanyag esetében van olyan gyógyszer, amely az eddigiekkel megegyező, vagy annál kedvezőbb térítési díjért lesz elérhető.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) tájékoztatása szerint a koleszterinszint-csökkentők közül például a legkorszerűbbnek számító hatóanyagú valamennyi készítményért kevesebbet kell fizetni. Jelentős áremelkedés a szakorvos által felírt speciális, nem rendszeresen szedett orvosságokat, például onkológiai gyógyszereket és egy-egy pszichiátriai készítményt érint. A rendszeresen szedett gyógyszereknél – például vérnyomáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, fekély elleni készítmények – az áremelkedés mértéke néhány száz forint lehet, de az OEP kiemelte, hogy ezeknél is minden esetben lesz olcsóbb, azonos hatóanyagú alternatíva.
Az egészségbiztosítási pénztár rámutatott arra, hogy alig néhány gyógyszer került ki a támogatotti körből, 4500 termék lesz közgyógyellátás keretében hozzáférhető. Minden hatóanyagból lehet majd közgyógyellátás jogcímén terméket rendelni, de az adott hatóanyagból csak a legkedvezőbb árúakat.
Beneda Attila, az egészségügyi államtitkárság kabinetfőnöke az MTI-nek elmondta: a gyógyszertári és háziorvosi informatikai rendszerekben minden adat rendelkezésre áll ahhoz, hogy a betegek megkaphassák a legolcsóbb gyógyszereket.
Közlése szerint a változások átmenetileg többletterhet róhatnak az alapellátásban résztvevőkre, akiknek fontos szerepük van abban, hogy a betegek gondolkodásmódját megváltoztassák: ne márkanevekben, hanem hatóanyagokban gondolkozzanak.
Kőszeginé Szalai Hilda, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) irányítása alá tartozó Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) főigazgató-helyettese elmondta: az azonos hatóanyagú generikus készítmények garantáltan biztonságosak és ugyanolyan jó minőségűek, mint az originális gyógyszerek.