Két éve segíti az addiktológiai problémákkal küzdő fiatalokat a Kamasz Addiktológiai Regionális Centrum (K-aRC) Pécsen. Az intézmény 2022 novemberében nyitotta meg kapuit, az azóta szerzett tapasztalatokat kedden egy fórum keretében beszélték át a szakemberek.
Egyéni- és csoportfoglalkozásokkal, művészetterápiás és közösségi programokkal várják immár két éve a kamaszokat a K-aRC felkészült szakemberei. Ahogy Dr. Szemelyácz János, a központot működtető INDIT Közalapítvány kuratóriumi elnöke hangsúlyozta, nagy szükség volt egy ilyen jellegű intézményre, hogy a fiatalokat vissza tudják csalogatni a rendszerbe.
Mint felidézte, az 1990-es évek elején a drogambulancia Pécsen még a gyermekkórház részeként működött, de a tapasztalatok azt mutatták, a kezelés ilyen formában nem hatékony. Az INDIT így 1999-ben megkezdte önálló tevékenységét, és azóta sokat fejlődött mindig annak megfelelően, mire volt szükség. Az alapítvány 2014-ben pályázott arra, hogy európai uniós forrásból létrehozza a K-aRC-ot, ami végül 2022-ben valósult meg. Az intézmény nem úgy néz ki, mint egy klasszikus rendelő a fehér csempékkel és a széksorokkal, éppen azért, hogy az oda belépő fiatalokat ne ijesszék el, hanem egy befogadó, hozzájuk jobban illeszkedő környezet várja őket – hívta fel a figyelmet Szemelyácz János.
A központban több egyéni konzultációs szoba és csoportszoba kapott helyet, de a nagy közösségi teret is kihasználják, ahol többek között színházi előadásokat, beszélgetéseket tartanak. Az intézményben dolgozik gyermek- és felnőtt pszichiáter, gyermek- és felnőtt klinikai szakpszichológus, addiktológiai konzultáns, szociális munkás, családterapeuta és művészetterapeuta is. Elsősorban azokat a 20 évnél fiatalabb kamaszokat várják, akik valamilyen addiktológiai problémával küzdenek, de ahogy Szemelyácz János hangsúlyozta, olyanok is mehetnek, akik szenvedélybeteg szülők mellett nevelkednek, és így a családban elhanyagolják, sőt akár rendszeres fizikai, verbális vagy szexuális bántalmazás éri őket. Számukra egyébként külön foglalkozást is tartanak „Anya, apa, pia” címmel, ahol a negatívan megélt érzéseket tudják oldani.
– A két év során nagyjából 550 fiatal fordult meg náluk – ismertette Gergál Tímea intézményvezető. – Vannak, akik önként jönnek, de olyanok is, akiket a szülők, a háziorvos vagy éppen az iskolai védőnő küld hozzánk. Érkezhetnek fiatalok a szakrendelőkből, a fekvő- és járóbeteg ellátást végző intézményeken keresztül, vagy akár a rendőrségtől az úgynevezett eltereléssel.
Mint azt Gergál Tímea kifejtette, leginkább 15-16 éveseket látnak el, de az intézménybe kerültek 11-12 éves fiatalok is – ők általában internetfüggőség miatt. Idősebb korban viszont megjelenik a különböző szerek – legnagyobb számban a THC, a kristály és az alkohol – használata.
A fiatalokat tehát az egyéni konzultációk mellett különböző csoportos tevékenységekkel segítik. Minden héten tartanak programot a gyermekotthonban, havonta egyszer pedig tematikus, mindenki számára nyitott foglalkozást szerveznek a pécsi központban, hogy a kamaszok megismerhessék az intézményt és az ott dolgozó szakembereket, így segítve integrálódásukat. Vannak időszakos alkotói csoportok, de az érintett szülők is rendszeresen találkoznak, hogy feltehessék az őket érdeklő kérdéseket.
Az elmúlt két évben a K-aRC működése rendkívül eredményes volt, de vannak még megvalósításra váró tervek. A jövőben további csoportokat hoznának létre, és még több kamaszhoz jutnának el. Az INDIT Közalapítvány pécsváradi rehabilitációs otthonával, valamint a társintézményekkel pedig szorosabbra fűznék az együttműködést.