-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaHelyi hírekTöbb száz koponyacsont miatt indult nyomozás a pécsi egyetemen

Több száz koponyacsont miatt indult nyomozás a pécsi egyetemen

2019 tavaszán a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ egyik klinikájának alagsori szobájában több száz emberi sziklacsontra bukkantak, a protokoll szerint a csontok csakis hamvasztás előtt lévő holttestekből származhattak. Az ügyben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda emberi test tiltott felhasználása bűncselekmény gyanúja miatt folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen – írja a Szabad Pécs.

Röviden összefoglalva a sziklacsont a koponyacsontban helyezkedik el, a sziklacsont felszínén található például a belső hallójárat.

Mint írja a Szabad Pécs, a PTE Klinikai Központ Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának egyik zárt alagsori helyiségében egy egyetemi razzián több száz emberi koponyacsontra bukkantak, melyeket oktatási célokra használhattak. A koponyacsontokat a lap tudomása szerint azonnal lefoglalták és elvitték, valamint eddig nem kerültek vissza a formaldehidben tárolt maradványok a klinikára.

Információik szerint a „razzia” után született a feljelentés, így a nyomozás is csak azt követően indulhatott meg.

Mint írják, úgy tudják, hogy a feljelentést az egyetem tette, bár nem tudni pontosan, hogy ki(k). Az ORFK alá tartozó Nemzeti Nyomozó Iroda indított nyomozást emberi test tiltott felhasználásának a gyanújával, ismeretlen tettes ellen, még a múlt év tavaszán. A rendőrség az eljárásról bővebb tájékoztatást nem adott a nyomozás érdekeire való tekintettel.

A lap többször kereste őket, de nincs változás, a Szabad Pécsnél úgy tudják, a nyomozás továbbra is folyamatban van.

Dr. Gerlinger Imre, a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika igazgatója megerősítette a lapnak, hogy kizárólag hamvasztandó hallottból távolítanak el sziklacsontot, amivel arra is utalt, hogy ez szakmai protokoll. A lap a klinikaigazgatótól azt is megkérdezte, hogy miért nem jó az a gyakorlat, ami világszerte sok helyen folyik, miszerint műanyag csontutánzaton tanulnak a hallgatók, azt válaszolta, annak semmi köze a valóságos műtéti élményhez.

A Szabad Pécs megkereste továbbá dr. Tornóczki Tamást, a PTE Pathológiai Intézetének vezetőjét is, hogy válaszoljon a kérdéseikre, ő azonban végül elállt a nyilatkozattól.

Az egyetemtől csupán az alábbi, rövid hivatalos választ kapták:

„A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja (PTE KK) megerősíti, hogy érkezett levél a hatóságtól, amelyben nyomozást rendelt el a Nemzeti Nyomozó Iroda. A PTE KK maximálisan együttműködik a hatósággal, és mindenben támogatja annak munkáját. Tudomásunk szerint jelenleg is tart a hatósági eljárás, így további információkkal nem szolgálhatunk.”

Mint írja a lap, a pécsi fülészeti klinikán is arra hivatkoztak, hogy nem történt sem törvényszegés, sem bűncselekmény vagy szabálytalanság – ugyanis nem volt eddig leszabályozva ez a terület.

A csontok lefoglalása és a nyomozás elrendelése után az egyetem szenátusa végül elfogadta az egyetem rektorának utasítását „az oktatási célból, halottból történő szerv, illetve szövet eltávolításról és felhasználásról, illetve a holttesten végzett beavatkozás folyamatának szabályozásáról.

A rektori utasítás kitér arra is, hogy oktatási célból holttesten orvosi beavatkozást végezni kizárólag úgy lehet, hogy az nem zavarhatja a holttest kegyeleti szempontoknak megfelelő helyreállítását. Egy holttest anatómiai oktatás céljára akkor adható át, ha az elhunyt erről életében rendelkezett.

További részletek a cikkben olvashatók.

Kiemelt képünk illusztráció.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő