A dél-dunántúli régióban duplájára emelkedett a törések és zúzódások száma az ónos eső miatt, sok esetben műtéti beavatkozásra is szükség volt. Mivel piros riasztás volt érvényben, nem érdemes kártérítésre hajtani.
Az ónos eső miatt bekövetkezett balesetek miatt megnőtt a kórházak forgalma a hétvégén. Sokan a figyelmeztetések ellenére is kimerészkedtek a csúszós, jeges járdákra, melynek következtében kétszer annyi sérültet kellett ellátnia az orvosoknak, mint egy átlagos napon.
Dr. Andriska István, a Tolna Megyei Balassa János Kórház Baleseti Sebészet osztályvezető főorvosa kérdésünkre elmondta, boka-, lábszár-, és csuklótöréssel érkeztek hozzájuk legtöbben, azonban ezeknél súlyos esettel nem találkoztak. A hétvégén az időjárás miatt ötven fölé emelkedett a balesetek száma a városban.
Zalaegerszegen már több esetben volt szükség műtéti beavatkozásra is. A megyeszékhelyen a vasárnap volt kiemelkedő a különböző törések, zúzódások miatt.
– Az ambuláns műtétek száma a duplájára emelkedett, összességében mintegy hetven embert láttunk el a hétvége folyamán – fogalmazott dr. Oroszlán Tamás, stratégiai igazgató.
A helyzet Pécsen sem volt megnyugtató, az eseményekről munkatársunk folyamatosan tájékoztatta az olvasókat. A legtöbb főútvonal, útszakasz és járda is járhatatlanná vált az ónos eső, illetve a fagy miatt. A járókelők is megsínylették az időjárást.
A pécsi klinikán szombaton és vasárnap nyolcvan-száz friss sérültet láttak el naponta, többségük főként csukló-, boka-, és csípőtörést szenvedett, de számos ficam és rándulás is történt a hétvégén.
– Kétszer akkora volt a forgalmunk, mint máskor, sok sérültet kellett megoperálnunk, nagyjából tizenöt-húsz műtétre került sor naponta – magyarázta dr. Naumov István, a PTE Klinika Központ igazgatóhelyettese. – Azok, akiket valamilyen okból nem tudtunk a hétvégén megműteni, jelenleg is várnak a beavatkozásra.
Kovács-Kiss Krisztina a kaposvári Kaposi Mór Oktató Kórház pr és nemzetközi referense elmondta, hogy a január 31. és február 2. közötti időszakban operatív ellátásban összesen tizenöt beteg részesült, traumás sérülés miatt pedig tizenkilenc személyt vettek előjegyzésbe. Az esetek többségében a csúszó utak tehetők felelőssé.
[note]Vis maior helyzet – Nem jár kártérítés a törésekért
Mivel a különböző hatóságok a legsúlyosabb – piros – figyelmeztető riasztást adták ki a hétvégére az ónos eső miatt, vagyis mindenki csak saját felelősségére indulhatott útnak, egyetlen szolgáltató sem tehető feleleőssé a balesetek miatt. Sem a Közútkezelő, sem a Biokom nem hibás azért, ha valaki elcsúszott a jeges, városi közterületeken és emiatt megsérült. (Ez azonban nem vonatkozik a magánházak, magánlakások előtti járdákra, azokat ugyanis a tulajdonosoknak kell, vagy kellett volna letakarítaniuk.)
A Közútkezelő egyébként 1408 tonna sót és 83 tonna érdesítő anyagot szórt ki az utakra, míg a Biokom 353 tonnát Pécsett.
A piros riasztásnak az a lényege, hogy figyelmeztesse az állampolgárokat a veszélyre, illetve, hogy a különböző hó- és síkosságmentesítő szervezetek elsősorban azon dolgozhassanak, hogy a fő- majd mellékútvonalak, buszutak, stb. járhatóak legyenek. Csak ezt követően foglalkozhatnak a többi utcával.[/note]