Ma reggel 9 óra körül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal többtucatnyi munkatársa szállt ki az Oltalom Egyesület székházához, hogy házkutatást tartson. Az Iványi Gábor lelkész által vezetett (ő a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség első embere is) szervezet épülete előtt a nap folyamán szolidaritási akciót szerveztek, több ellenzéki politikus is kiállt Iványi mellett. A lelkész politikai bosszúnak minősítette a NAV intézkedését, mivel az utóbbi időszakban többször is élesen bírálta az Orbán-kormányt és magát a miniszterelnököt is.
A Telex beszámolója szerint az adóhivatal munkatársai érkezésükkor nem mutatták meg azt a papírt, amely igazolta volna, hogy milyen felhatalmazás alapján kezdtek intézkedni. Iványi Gábor azt mondta, hogy a sajtó jelenlétében szeretné megtekinteni az iratot, azonban a NAV-osok ezt nem engedték, kizárólag négyszemközt, csak neki lettek volna hajlandóak megmutatni azt. A lelkész később arról beszélt, hogy bár felhívta az adóhivatal embereinek figyelmét arra, hogy az általuk vizsgálni kívánt irodában semmilyen iratot nem őriznek, azokat egy másik helyszínen tartják, ez nem érdekelte őket. Iványi irodájának ajtaját feltörték, a zárat lecserélték rajta.
Eleinte a NAV-osok a Dankó utcai épületbe be sem akartak engedni senkit, még magát Iványit sem. Arra hivatkoztak, hogy az Oltalom Egyesület székháza jelenleg nyomozati terület.
Többen szolidaritási demonstrációt szerveztek a székház elé, időközben pedig a sajtó képviselői is a helyszínre értek, akárcsak több ellenzéki politikus – például a Párbeszéd társelnöke, Szabó Tímea, a Momentum elnöke, Donáth Anna, az LMP társelnöke, Schmuck Erzsébet, de ott volt Jámbor András, Dobrev Klára és az ellenzék egyházügyekért felelős kabinetvezetője, Lukácsi Katalin is.
A délutáni órákban kezdett szürreálissá válni a helyzet. A demonstrálók ugyanis támogatásképp elkezdték betolni az épületbe Iványit. A NAV emberei eleinte sorfalat álltak a bejárati ajtó előtt, végül az épület előterébe beengedték Iványit, a politikusokat és a sajtót is. Ott újrakezdődött a huzavona, mivel Iványi szeretett volna feljutni az emeleti irodához, de ezt sem akarta megengedni a NAV. Végül a rendőrség is megérkezett a helyszínre, és egy rövid egyeztetés után Iványi Gábor és a jelenlévő ellenzéki politikusok is felmehettek. Később a lelkész ügyvédje is a helyszínre érkezett. Erre azért volt szükség, mert az adóhivatal emberei azt mondták, csak ügyvéd jelenlétében mutathatják meg a felhatalmazást, ami alapján nyomozati területté nyilvánították az Oltalom székházát.
– Nem örülök ennek az egésznek, ami most történik, de nem ijedek meg – mondta Iványi a Telex tudósítása szerint.
– Én egy nagyobb Úr előtt felelek, engem ezek a kis istenek nem érdekelnek.
Én nem vagyok szolgája ennek a rendszernek, számomra az állam nem a kormányt jelenti, hanem a választópolgárokat.
A helyszínen megjelenő ellenzéki politikusok közül többen is azt mondták, hogy ez egy bosszúhadjárat, amiért Iványi neve felmerült mint köztársaságielnök-jelölt.
A NAV azóta már kiadott egy közleményt, amely szerint különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt rendeltek el nyomozást, ennek keretében tartottak ma házkutatást, és foglaltak le iratokat, eszközöket Iványiéknál.
Iványi Gábor a Telexnek azt mondta, hogy van ugyan tartozásuk a NAV felé, de mindez nem lenne, ha az állam nem vette volna el a támogatásuk nagy részét. Ennek ellenére egyébként az Oltalom továbbra is működteti például a hajléktalanmelegedőt és több száz adag ételt biztosítanak a rászorulóknak.
A NAV nyomozói este 18 óra körül hagyták el az épületet, több zsáknyi iratot és eszközt vittek magukkal. Menet közben a rendőrség is több autóval érkezett meg a helyszínre, most sorfalat állnak az épület körül és senkit sem engednek be oda. A Telexnek Oláh Lajos, a DK politikusa azt mondta, hogy Iványi testvérét „túszul ejtették”, a hatóságok ugyanis büntetőeljárás alá vonták.
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex