Egy erős munkahelyi csapat felépítése létfontosságú lehet a cég egészére nézve. Éppen ezért a csapatépítő programok legfőbb célja a társadalmi kapcsolatok fejlesztése és a csapaton belüli különböző szerepek kialakítása, tisztázása, valamint megerősítése. Egy jó tréning közösséget teremt és erősít, tudatosíthatja a vállalati értékeket, de azt mindig érdemes munkáltatóként szem előtt tartanunk, hogy a kollégák ne érezzék ezt kényszernek vagy plusz munkának.
A cél az, hogy olyan programot szervezzünk munkatársainknak, ahol mindenki – különféle érdeklődési körei és személyisége ellenére – kényelmesen érezheti magát és jól szórakozhat. Munkahelyünkön töltjük időnk nagy részét, így kiemelten fontos a kellemes légkör, ami a megfelelő munkakörülményeken túl a jó munkatársi kapcsolatok kialakításával érhető el.
Mire használható a csapatépítés?
- Mindenekelőtt fejleszti a problémamegoldó-készséget és az együttműködési kedvet a csapattagok között
- A vállalati hierarchiát néhány órára félretéve emberibb, kiegyenlítettebb légkört teremt
- Segít gördülékenyebben véghez vinni a vállalaton belüli szervezeti változásokat
- A cég egységes képének kialakítására, értékrendjének átadására, tudatosítására
- Egyszerűen csak kikapcsol, kiemel a mókuskerékből és szórakoztat
Nem véletlen tehát, hogy ezt felismerve, ma már egyre több vállalat szervez csapatépítő programokat. Vannak, akik minden évben ugyanakkor rendeznek teambuildinget, de akadnak olyanok is, akik egy nagyobb projekt sikeres lezárásának megünneplésére kedveskednek munkatársaiknak. Az ilyen eseményekben rengeteg lehetőség rejtőzik, ha jól szervezzük meg, ezért érdemes erre időt és energiát fordítanunk.
Mire kell figyelni a szervezéskor?
Csapatépítő programnak szinte bármit nevezhetünk, ahol munkatársaink kötetlenül össze tudnak jönni. Természetesen nem szükséges egyből egy többnapos programsorozatra gondolni, hiszen egy társasozással eltöltött délután is lehet rendkívül eredményes. Manapság azonban már programok tárháza áll rendelkezésünkre, megkönnyítve ezzel mindenki helyzetét.
Az egyik legfontosabb, hogy kezdjük el időben megszervezni az eseményt. Mindenképp egyeztessünk és kérjük ki kollégáink véleményét is, hiszen egy csapatépítőnek csak és kizárólag akkor van értelme, ha mindenki jól érzi magát. Ehhez figyeljünk arra, hogy kevésbé megosztó programot szervezzünk, hogy mindenki örömét lelje benne. Ekkor válhat ez egy olyan maradandó élménnyé, ami nagyon sokáig megalapozhatja a közös munka légkörét.
TOP 5 legjobb céges csapatépítő program
Az alábbi ötletek garantáltan szuper közös élményekhez vezetnek – érdemes ezekből kiindulni, ha épp szervezés előtt állunk.
Szabadulószoba, a közös izgalom élménye
Az izgalmas nyomozás vagy éppen a közös rettegés maximálisan össze tudja kovácsolja a csapatot, manapság pedig már számtalan tematikus szabadulószoba közül választhatunk, ami mindenki igényeit képes kiszolgálni. Néhány éve pedig a munkaadóknak már mobil szabadulószoba bérlésére is van lehetőségük.
Szakmai rendezvények, a visszafogottabb programok kedvelőinek
Egy tematikus rendezvénysorozat, a változatos szakmai előadások biztosítása kiváló lehetőséget adhat azok számára, akik egyfajta továbbképzésként gondolnak a csapatépítő programokra. A mindennapi mókuskerékből kiszakadva, szakértők segítségével ösztönözhetjük munkatársainkat, egy kis lendületet csempészve a szürke hétköznapokba.
Borkóstoló, az örök klasszikus
Meg nem erősített források szerint a csapatépítő és a borkóstoló a lehető legjobb kombináció, ha garantálni szeretnénk a jókedvet. Nem fogunk csalódni, amennyiben egy rendkívül sokszínű programra vágyunk, hiszen miközben megismerkedünk a helyi borkultúrával, a gazdákkal, a borospincékkel, valamint a borkészítés különböző fortélyaival, kollégáink is bizonyosan közelebb kerülnek egymáshoz, az oldott hangulatnak köszönhetően.
Céges sportnap az egészséges életmód híveinek
A vállalati sportnapok nem csupán összehozzák a kollégákat, de egészséges versenyre is ösztönzik őket. Emellett pedig természetesen felhívják a figyelmet a rendszeres sport fontosságára. A csapatsportokban a foci és a kosárlabda viszik a prímet, de a sportnapokon népszerű még a tollas, valamint a röplabda is.
Lasertag vagy paintball, ahol a közös harc összekovácsol
Ha munkatársaink az aktív, harciasabb programokat kedvelik vagy éppen folyton egyfajta virtuális küldetésben vannak, akkor irány a paintball, vagy a lasertag pálya! Ezek a programok a feszültség levezetésének alfái és omegái. Segítenek letenni aktuális közös terheinket, ezzel olyan csoportkohéziót létrehozva, ami hatalmas lendületet adhat hétköznapokra is.
Akármelyik lehetőség mellett is döntünk, a lényeg, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy kiszakítsuk munkatársainkat a mindennapok nyomása alól, lehetőséget teremtve ezzel a szorosabb összekapcsolódásra, egymás és saját magunk megismerésére, a gördülékenyebb problémamegoldásra, vállalatunk fejlődésére.