-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaHelyi hírek4 gyerek, kevés idő, 2 jó barátnő, sok formabontó ötlet = így...

4 gyerek, kevés idő, 2 jó barátnő, sok formabontó ötlet = így lett a pécsi ROOmli

Pécsett – és valószínűleg az országban – is egyedülálló a természetes játszóhely, melyet két, egyébként aneszteziológus végzettségű és régóta jó barátságban lévő anyuka, dr. Kovács Patrícia és dr. Pankaczi Andrea hozott létre azzal a céllal, hogy belvárosi közösségi teret biztosítson a hasonló élethelyzetben helytálló, kicsi gyerekeket nevelő szülők számára. 

A ROOmli Pécs neve az angol room (szoba) és a játékos gyerekek után sokszor maradó zűrzavar, vagyis rumli szavak egyesítéséből származik. Az elnevezés pedig nem véletlen, hiszen ez egy olyan különleges közösségi helyiség, ahol a porontyok után nem szüleiknek kell elpakolnia. Ide a kikapcsolódni, valamint minőségi időt együtt tölteni vágyó családokat várják, akik a lehető legtöbbet szeretnék kihozni mindennapjaikból.

– Az ötlet onnan jött, hogy dolgozó anyaként tudtam, milyen az, mikor az ember nehezen tudja megoldani a gyerekfelügyeletet, illetve olyan fáradt, hogy néha képtelen úrrá lenni az otthoni káoszon. Mivel egyetemi és később munkahelyi barátnőmmel egy cipőben jártunk, hiszen ő is, sőt, mindkettőnk párja szintén az egészségügyben tevékenykedik viszonylag kusza beosztással, arra jutottunk, hogy a szülési szabadságunk alatt közösen kellene olyan vállalkozásba kezdenünk, ami segít azoknak a szülőknek, akik hasonló kihívásokkal néznek szembe. Így jött létre tavaly tavasszal a Pécsisitter Idősgondozás és Gyerekfelügyelet, idén pedig elindítottuk ezt a játszóhelyet, ahova az anyukák-apukák ugyan elkísérik a kicsiket és velük is maradnak, de nincs gondjuk a rendrakásra, részt vehetnek hasznos, szórakoztató foglalkozásokon, mindeközben találkozhatnak új emberekkel, vagy csak úgy szusszanhatnak egyet a kényelmes kanapén ücsörögve, míg a picik is elvannak.

Orvosi hasonlattal élve, szeretnénk a város működésébe bekapcsolódni, mint ahogy egy szerv az emberi testébe

– mondta el lapunknak Pankaczi Andrea.

Balról jobbra: Pankaczi Andrea és Kovács Patrícia

Hogy mitől természetes a hely? A berendezési tárgyak és játékok szinte kizárólag tartós, kezeletlen anyagokból vannak, csupán néhány alkatrész műanyag – amit tudatosan nem zárnak ki 100 százalékig a tulajdonosok. Emellett arra is figyelnek, hogy ingerelárasztásra ne kerüljön sor, illetve nyílt végű eszközök közül választhassanak a gyerekek, ezzel fokozva a betérő lurkók kreativitását. Fontos szempont az újrahasznosítás, a környezettudatosság, a reformpedagógiai módszerek alkalmazása, és természetesen a biztonságosság is a szoba megálmodói számára, mindezeket szem előtt tartva alakítják napról napra, hétről hétre a terem enteriőrjét, kínálatát.

– Alapvetően nincs kisgyerekneveléssel- gondozással kapcsolatos szakmai végzettségünk, csak házi tapasztalatunk, mint gyakorló édesanyáknak. A cél az volt, hogy olyan közösségi teret alakítsunk ki, ahová mindig szívesen jönnek a pécsiek: piaclátogatás előtt, belvárosi séta után, vagy kifejezetten az általunk meghirdetett eseményre. Szervezünk többek között ringatókat, kézműves műhelyeket, szülők számára hasznos előadásokat, terápiás állatokkal közös programokat, bölcsődés-óvodás tematikus napokat, gyermekjáték-piacot, Montessori inspirálta klubokat, tornafoglalkozásokat. A házirend betartásáért és a kicsikért alapvetően szüleik felelnek, de mindig van velük animátor vagy az aktuális rendezvénytől függően egy-egy külső partner is. Olyanokat is szívesen látunk, akik csak szeretnék, hogy hasonló korú társaikkal bandázzanak a totyogóik. Csak májusban nyitottunk, de az eddigi visszajelzések szerencsére nagyon jók:

a regisztrációkból látjuk, hogy eddig több mint 200 gyerek fordult meg nálunk

– árulta el Kovács Patrícia.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő