Ahogy az élet szinte minden területére, úgy még a függőségek alakulására is hatással van a koronavírus-járvány. Mint azt Szemelyácz János, az Integrált Drogterápiás Intézet (INDIT) Közalapítvány szakmai vezetője lapunknak elmondta, az addiktológián kevesebb most a szerhasználó. Persze nem azért, mert varázsütésre leszoktak volna, hanem, mert otthon többen és többet anyagoznak. Többek között erről is kérdeztük.
Mi most a helyzet Pécsett?
Mint elhangzott, Pécsett éves szinten körülbelül 1000-1500 droghasználó kér segítséget az INDIT Közalapítványnál, alapvetően szinte minden nap érkezik legalább egy új ember. A járványhelyzet előtt pedig még több új kliens jelentkezett be a pécsi drogambulanciára, hetente körülbelül 20 új arcot láttak. Ez a tendencia járvány miatt visszaesett, azt látják a szakemberek, hogy átalakult a szerhasználat: többen isznak, gyógyszereznek, drogoznak napközben, akár munkaidőben is. Vagyis nem lett kevesebb a fogyasztó, inkább az otthoni használat mértéke nőtt.
Mint arra Szemelyácz János felhívta a figyelmet, Magyarországon nem csak a droghasználat, de a gyógyszerfogyasztás is hatalmas probléma. Elmondta, a pécsi vásárban és piacokon elképesztő mennyiségű gyógyszert árulnak: nyugtatót, altatót, fájdalomcsillapítót is kapni. Hozzátette, szerinte emellett a lakosság felelőtlenül is bánik a tablettákkal, sokan óvatlanul kidobnak megkezdett dobozokat, amiket onnan mások kivesznek.
– Például a daganatos betegekről leszedett fájdalomcsillapító tapaszokat kidobják a kukába. Volt olyan kliensem, aki onnan kiszedte a tapaszt, leáztatta a maradék hatóanyagot és azt intravénásan betolta magának. Tehát a lakosság erre például figyelhetne. Hozzáteszem, sok fájdalomambulancia szerintem súrolja a legális drogoztatás határát, kilószámra írják fel az ópiáttartalmú gyógyszereket – mesélte a szakember.
Milyen kábítószerek mennek a városban?
Kérdésünkre Szemelyácz János elmondta, a mostanában több életet követelő „bika” névre keresztelt kábítószer tudomásuk szerint Pécsett még nem okozott komoly problémát. Hozzátette, nem ez az első olyan szer, aminek a dozírozását megfelelő ismeretek és tapasztalatok híján elrontották és emiatt sajnos többen is belehaltak az adagolásába. Ettől függetlenül a szer nem feltétlenül veszélyesebb bármelyik másik drognál.
A szakember ezzel kapcsolatban azt is hangsúlyozta, sok esetben nem tudják, hogy egy adott ember, aki bejön a drogambulanciára, vagy az utcán rátalálnak, mit vett be, csupán a viselkedése alapján következtetnek rá.
– Azt gondoljuk, hogy ha zombul, akkor szintetikus kannabinoidot használ. Ha pörög, meztelenre vetkőzik, és a többi, akkor valami serkentőszerről lehet szó. Ha meg elalszik, akkor valószínűleg szintetikus ópiátot tolt. De nem tudjuk pontosan, hiszen csak a rendőrségi labor tudja bevizsgálni a mintákat és csakis azokat, amikhez bűncselekmény is kapcsolódik. Száz éve kérjük az államtól, hogy a drogambulanciára behozott anyagokat vizsgáltathassuk meg, de nem engedélyezik. Így fogalmunk sincs, pontosan mi is van Pécsett a piacon – fejtette ki Szemelyácz János.
Egy energiaital vagy két vekni kenyér árából elszállhatnak…
– Körülbelül 2013-ig a dizájner serkentők uralták a piacot, aztán a tűcsereprogramok beszüntetésével elterjedt hazánkban a Hepatitis C-vírus, ami egy nagyon súlyos következménye a drogozásnak. Talán ennek is szerepe volt abban, hogy előretörtek a különböző szintetikus kannabinoidok, amiket ugyan cigarettában szívnak, de a hatásuk drámai. Ezek a használókból zombit csináló szerek népszerűek voltak, sőt egy darabig a dizájnerdrogok uralták a piacot a hagyományos szerekkel szemben. Ez 2018 körül kezdett visszafordulni, de nem a prevenció vagy a betiltás miatt, hanem egyszerűen kiszerettek belőlük kártékonyságuk okán. Csak amiatt használják még mindig a herbált, leginkább a szegrágátumokban élők, mert még mindig nagyon olcsó és könnyű hozzájutni – mondta el Szemelyácz János.
Mint megtudtuk, a klasszikus, növényen termő kannabiszból lévő minőségi árunak grammja körülbelül 3000-3500 forint. A szakember szerint, ha ezt valaki cigarettába tekeri, akkor 1 grammból körülbelül 4-6 jointot lehet csinálni. Ezzel szemben egy szintetikus kannabinoidból készült cucc adagára körülbelül 500 forint, melyből „akár egy egész társaság szétcsaphatja magát”, mondta. Hozzátette, a szegregátumokban gyakorlatilag kiütötték a dizájnerdrogok az addig preferált kannásbort, egész egyszerűen az olcsóságuk miatt.
[su_note note_color=”#b4494d”]Amennyiben segítségre lenne szükségünk, IDE KATTINTVA tölthetjük ki az INDIT jelentkezési lapját. Ha pedig túladagoláshoz hívnánk segítséget, minden esetben hívjunk mentőt, vagy vigyük a bajbajutottat a sürgősségi osztályra![/su_note]
Kiemelt képünk illusztráció.