A fejlesztések hozzájárulnak az intézmény energia-fogyasztásának és üvegházhatású gázkibocsátásának a csökkenéséhez, valamint az épület komfortos használatához.
Szeptember 13-án a munkaterület átadás-átvételi eljárással megkezdődött a Nagy Jenő Utcai Óvoda energetikai fejlesztése. A műemléki épületet utoljára az 1980-as években újították fel. Az intézményben jelenleg hatcsoportos óvoda működik.
Az önkormányzat keddi közleménye szerint az előző városvezetés 2018. július 25-én nyújtott be pályázatot az óvoda energetikai fejlesztésére, amely a Széchenyi 2020 program keretében bruttó 144,65 millió forint európai uniós támogatásban részesült. Azonban, mint írják, 2020-ban a Pénzügyminisztérium a megyei jogú városok önkormányzatainak részére ismételten pályázati felhívást tett közzé, amely a korábbi, 2018-as pályázati felhíváshoz képest jóval kedvezőbb feltételeket tartalmazott. A pályázatot ezért 2021. október 18-án ismételten benyújtotta az új városvezetés, sikeresen:
a projekt bruttó 180 millió forint európai uniós támogatásban részesült.
A Nagy Jenő Utcai Óvodának nagy szüksége is van egy ilyen fejlesztésre, hiszen az 1862-ben emelt épület – az egykori Stock-ház – utolsó felújítására hosszú évtizedekkel ezelőtt, az 1980-as években került sor. A közlemény szerint az óvoda „szerény hőszigetelő képességű” falakból áll, az épület megjelenését pedig „elöregedett faablakok és manzárdtető” jellemzi. Mint írják: az intézmény jelenlegi műszaki megoldásai elavultak, a gépészeti berendezései elöregedtek, a fűtése nehezen szabályozható, sem a korszerű energetikai előírásoknak, sem az energiatakarékossági szempontoknak nem felelnek meg.
A projekt keretében
- a teljes épület energetikai korszerűsítése megvalósul,
- a falazatokat utólagos külső hőszigeteléssel látják el,
- a meglévő külső fa nyílászárókat új, korszerű ablakokra cserélik,
- ezen felül a fűtést és a meglévő külső és belső világítási rendszereket is korszerűsítik.
- Napelemeket és tűzjelző berendezést is telepít a kivitelező.
- Az épület akadálymentesítése során egy új rámpa kialakítása, valamint az épület belső udvari főbejáratának újraépítése is megtörténik.
- A felújítás során az óvoda épületét összekötik a tornateremmel, így egy új főbejárattal is bővül az intézmény. A mozgásukban korlátozott hozzátartozóknak ezzel lehetőségük lesz a gyermekeket bekísérni az óvoda épületébe. Ezáltal már egy fűtött előtérben tudják az óvodapedagógusok gondjaira bízni a gyermekeket, valamint a tornateremben tartott rendezvényeken is részt tudnak venni a mozgáskorlátozott hozzátartozók.
- Az új főbejárat mellett akadálymentes WC és vizesblokk kialakítása, infokommunikációs akadálymentesítés is történik.
A fejlesztések hozzájárulnak az intézmény energia-fogyasztásának és üvegházhatású gázkibocsátásának a csökkenéséhez, valamint az épület komfortos használatához.
A pályázatból nem elszámolható költség bruttó 33,3 millió forint, amelyet az önkormányzat önerőként biztosít a projekt sikeres és teljes körű megvalósítása érdekében.
A munkálatok a tervek szerint 6 hónapot vesznek igénybe.