A Kossuth tértől a Dóm térig tartó első városi keresztút 14 állomáson keresztül mutatja be Jézus Krisztus szenvedésének és kereszthalálának eseményeit. A pécsi keresztút azonban ennél több.
A keresztút az a körülbelül 1,5 kilométeres útvonal Jeruzsálemben, amelyet Jézus a keresztet hordozva tett meg a Golgotára, ahol keresztre feszítették. A keresztútjárás hagyománya az apostolok koráig nyúlik vissza, sok helyen pedig a mai napig rendszeresen rendezik meg húsvét előtt. Ehhez a hagyományhoz csatlakozik most Pécs is. A Pécsi Egyházmegye és az önkormányzat ugyanis április 9-én, szombaton 16 és 18 óra között hagyományteremtő szándékkal rendezi meg az első városi keresztutat Pécs belvárosában.
A Kossuth tértől a Dóm térig tartó 14 állomásos (a keresztút stációi) első városi keresztúton az érdeklődők szentírási szakaszok, elmélkedések, énekek, versrészletek segítségével végigélhetik Jézus Krisztus szenvedésének és kereszthalálának eseményeit.
A pécsi keresztutat bemutató hétfői sajtótájékoztatón Felföldi László megyéspüspök és Péterffy Attila polgármester ismertette az esemény részleteit.
– Pécs egy gyönyörű, sokszínű város, az egyházmegyével való évezredes múltra visszatekintő kapcsolata pedig nagyban gazdagította településünket. Ez a szoros kapocs az egyházmegye és a város között kötelezettségeket is ró ránk. Ezt a kapcsolatot, ezt az együttműködést ápolni is kell. Ennek az együttműködésnek a jegyében szervezi meg az önkormányzat és az egyházmegye az első pécsi keresztutat, amelyen a városi plébániák is először vesznek részt közösen. A pécsi keresztút ennélfogva több, mint készülődés a húsvétra. A keresztút az egyházmegye és a város közötti kötelék jelképe. Jelképe lesz továbbá az egymás mellett békében élésnek, az elfogadásnak, a város sokszínűségének, a közösségépítésnek – mondta Péterffy Attila, majd hozzátette, hogy a keresztút megvalósításában Felföldi László mellett Ágoston Andrea önkormányzati képviselő játszotta a legnagyobb szerepet.
– Én 35 éve vagyok már pap, de azt hiszem, hogy ilyen egységet, ilyen baráti együtt gondolkodást és egységet a program szervezésében még nem éltem meg – mondta Felföldi László. Kiemelte, hogy egy város életében a keresztút nagyon kifejező lehet, ha megértjük a lényegét:
a keresztút az egyetlen olyan liturgikus közösségi esemény, amely „a teljes embert tanítja”.
– Minden ember, legyen az hívő vagy hitetlen, felekezettől függetlenül, akárhol és akárhogy is éli az életét, az egy keresztút. Nagyon sok minden múlik azon, hogy felvesszük-e a keresztünket. Mindenkinek megvan a maga keresztje, amelyet nem vehetünk el egymástól, de segíthetjük egymást keresztjeink hordozásában. Egy apró gondolat, egy érzés, egy gesztus is nagyon sokat tud segíteni másokon. Ez a közösség, a közösségépítés lényege. Erősíteni, bátorítani, támogatni egymást, és így a várost is. Pécsiek vagyunk, ezért a városért pedig együtt vagyunk felelősek. Több ez az üzenet egy egyszerű menetnél – fogalmazott a megyéspüspök.
Felföldi László kitért arra is, hogy az állomásokon a versrészleteket a Pécsi Nemzeti Színház művészei adják elő. Mint mondta, a keresztút állomásain addig áll majd a menet, ameddig az adott szövegrészletek és énekek elhangzanak.
A pécsi keresztút 14 állomása:
I. állomás (Kossuth tér) – Jézust halálra ítélik
II. állomás (Irgalmasrendi Kórház bejárata) – Jézus vállaira veszi a nehéz keresztet
III. állomás (Zsolnay-kút – Irgalmasrendi templom előtti tér) – Jézus először esik el a kereszttel
IV. állomás (Jókai tér) – Jézus édesanyjával találkozik
V. állomás (Széchenyi tér – Szentháromság-szobor) – Cirenei Simon segít Jézusnak a keresztet hordozni
VI. állomás (Széchenyi tér – Belvárosi templom, harangláb) – Veronika kendőt nyújt Jézusnak
VII. állomás (Szepessy Ignác utca alsó szakasza) – Jézus másodszor esik el a kereszttel
VIII. állomás (Szepessy Ignác utca és Káptalan utca kereszteződése) – Jézus vigasztalja a síró asszonyokat
IX. állomás (Káptalan utca – Janus Pannonius Múzeum) – Jézus harmadszor esik el a kereszttel
X. állomás (Rózsakert előtti terület) – Jézust megfosztják ruháitól
XI. állomás (Cella Septichora) – Jézust a keresztre szegezik
XII. állomás (Szepessy Ignác-szobor) – Jézus meghal a kereszten
XIII. állomás (Dóm tér) – Jézust leveszik a keresztről és anyja ölébe fektetik
XIV. állomás (Dóm tér) – Jézust a sírba fektetik