-4 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapZöldZónaÁllatbarátA pécsi egyetem régi mobilokkal segít az állatokon

A pécsi egyetem régi mobilokkal segít az állatokon

A környezetvédelmi világnapon a pécsi egyetemen elindították a „Passzold vissza Tesó”, avagy mobiltelefonnal a csimpánzokért és a gorillákért! – kampányt. A világhírű, már Pécsett is járt és a PTE díszdoktorának avatott etológus, Jane Goodall által indított kezdeményezés lényege, hogy használt – akár működésképtelen – mobiltelefonjainkat leadva tegyünk az emberszabásúakért.

A magyar háztartásokban a használaton kívül helyezett mobiltelefonokat az emberek elpakolják különböző rejtett zugokba, ahol aztán évekig lapulnak, amíg egyszer csak kidobják őket, nem is sejtve, micsoda kincs rejlik bennük. A becslések szerint a háztartásokban körülbelül 1 millió darab használaton kívüli mobiltelefon lehet. A mobiltelefonok előállításához szükséges koltán ércet Afrikában bányásszák, lerombolva veszélyeztetett fajok, például gorillák és csimpánzok élőhelyéül szolgáló erdőket.

Ezt a folyamatot szeretnék megfékezni lelkes állatvédő szervezetek világszerte, akik elhatározták, hogy a használt mobilokat újrahasznosítás céljából összegyűjtik. Arra kérnek mindenkit, hogy nézzen körül otthon, vegye elő elfekvőben lévő telefonját, keressen egy gyűjtőpontot, és dobja be a kihelyezett dobozba a feleslegessé vált készüléket. Természetesen nem elég csak mobiltelefonokat gyűjteni ahhoz, hogy megmeneküljenek a majmok, de ez is fontos része az összetett problémának és a megoldásnak.

Összesen 350 helyszínen folyik az országos gyűjtés, az eddigi beszállításokból 450 kilogrammnyi használt mobiltelefont hasznosítottak újra. 

Mit tehetnek a pécsiek, és hogyan? 

Pécsett több gyűjtőpont található, a Pécsi Tudományegyetemen nem is egy doboz várja a tropa mobilokat. A PTE után a legutóbbi pécsi intézmény, amely szintén júniusban csatlakozott a kampányhoz a Pécsi Állatkert volt, tudtuk meg a Jane Goodall Intézet ügyvezetőjétől. A telefonok mellett pedig tableteket és a hozzájuk tartozó egyéb tartozékokat, mint a töltő, vagy a kábel is be lehet dobni a gyűjtőkbe.

A program segítséget nyújthat a helyi környezetvédelmi problémákban is, hiszen nem a szemétbe kerülnek a mobilok, hanem újrahasznosítják őket és ezzel nem kerülnek káros anyagok a háztartási hulladékba.

– Azzal, hogy az emberek bedobják a telefonjukat a dobozba, reményt kapnak a környezetvédők, az állatok és az ércbányákban dolgozó emberek is, hogy jobb lehet a világ. Ehhez pedig az embereknek nem kell mást tenniük, mint egy feleslegessé vált tárgytól megszabadulni. Mindenki reményt kap egy jobb és élhetőbb életre, ezért mi csak úgy hívjuk ezeket a gyűjtődobozokat, hogy a „Remény dobozai” – tudtuk meg Kádár Andrástól, a Jane Goodall Intézet ügyvezetőjétől.

Pécsett a térképen jelölt helyeken találunk gyűjtődobozokat: 

Mi az a koltán, miért kellene újrahasznosítani?

A koltán ércből nyerik a tantál nevű fémet. Ezt kondenzátorbevonatok készítésére használják, megtalálható a mobilokban, a laptopokban, gps-ekben, táblagépekben is. A világ koltánkészletének 80 százaléka pedig Afrikában található, nagy része a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ugyanott, ahol a hegyi gorillák, Grauer gorillák, bonobók, a csimpánzok is élnek. Az állatok élőhelyét drasztikusan megváltoztatja a bányászat, az erdők területe csökken, a meglévőket a kitermeléshez használt utak hálózzák be.

Ha a lelkünk mélyére nézünk, magunkon is tapasztaljuk valószínűleg, hogy néhány évente, vagy ha tehetjük, akár évente új telefont vásárolunk. Akár önhibánkon kívül is, hiszen ezek meghibásodnak, vagy egész egyszerűen egy idő után nem felelnek meg a modern technika rohamosan fejlődő vívmányainak. Ez világszerte megfigyelhető jelenség. Mindebből logikusan következik, hogy a mobilokhoz kellő fém már most is ipari méretű bányászata folyamatosan növekszik. Ha azonban a használt mobiltelefonokban található ásványokat újrahasznosítják, akkor csökkenthető és a rohamos erdőirtás is valamelyest megfékezhető.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő