A PTE hallgatóinak és alkalmazottainak tegnap megrendezett második plénuma, az elsőhöz hasonlóan, elutasította a modellváltást. A hét második felében szavaz a Szenátus arról, megkezdi-e az egyetem az alapítványi átalakulást célzó tárgyalásokat. Sokak szerint ha ez megtörténik, már nem lesz megállítható a folyamat. Múlt csütörtökön azért nem vette napirendjére a Szenátus az előterjesztést, mert a rektor szerint “több bizonytalan pontot tisztázni kell”.
“A PTE hallgatóinak és alkalmazottainak 2021. január 25-én tartott plénuma – a keretfeltételektől függetlenül – elutasítja a modellváltást” – olvasható a Free PTE Facebook-oldalra nemrég kitett állásfoglalásban.
Amint írják, a plénum résztvevői nem látnak esélyt arra, hogy a PTE autonómiája megmaradjon alapítványi keretek között, ugyanis
- a modellváltást követően a kuratórium és az egyetem képviseleti szervei közt alárendelt viszony jönne létre;
- az alapítványi egyetemeken minden választott testületnek annyi joga maradna, amennyit a kuratórium és az alapító okirat hagyna nekik;
- az akadémiai autonómia sérülne, ha külső szerv, nem pedig a szenátus, vagyis az egyetem választott testülete döntene abban, hogy ki milyen anyagot és kit taníthat;
- az ígért gazdasági autonómia pusztán látszólagos, hiszen az egyetem kitett lenne a piaci feltételeknek, ami egy független tudományos műhelymunkát és kutatást folytató intézmény esetében megengedhetetlen: profilszűküléshez, kis létszámú, de értékes és jelentős tudományos (nem piaci) eredményeket elérő képzések megszüntetéséhez vezetne.
A plénum résztvevői szerint a minőségi felsőoktatást az szolgálná a legjobban, ha a közalkalmazotti státusz megmaradna, ezen felül pedig az egyetemi alkalmazottak, az oktatók és más dolgozók egyaránt, béremelést kapnának. A plénum résztvevői úgy vélik, hogy a modellváltás következtében az önkormányzatiság csorbulni fog. Felszólítják a hallgatói önkormányzatok képviselőit, hogy transzparens felmérések útján kérjék ki a hallgatóság véleményét. A plénumon résztvevők azt javasolják, hogy az intézetek, tanszékek munkatársai saját autonóm önkormányzati módjukon, nyílt vita és szavazás után a Kari Tanácsokban képviselőik útján nyilvánítsanak véleményt.
A plénum úgy látja, hogy a modellváltás veszélyeztetheti a hátrányos helyzetű hallgatók oktatásba való bekerülését, fokozhatja lemorzsolódásukat. Úgy vélik, az egyetem nemcsak piaci szereplő, hanem kultúra- és értelmiségképző erő.
“Küzdeni kell az egyetem autonómiájáért!” – zárul a nyilatkozat.
A teljes szöveg ITT olvasható.
A Partizán riportot készített a PTE modellváltásáról: