2 C
Pécs
csütörtök, november 14, 2024
KezdőlapArtAranykincsek, soha nem látott képek és világháborús bordély Pécsett!

Aranykincsek, soha nem látott képek és világháborús bordély Pécsett!

Világhírű hazai képzőművészek legjobb munkáit, nagyszentmiklósi aranykincseket, csodaszép főkötőket, az első világháborús bordélyházak világát, és többek között egy pécsi mamutot is láthatnak azok, akik jegyet váltanak a Janus Pannonius Múzeum 2018-as évadának remek kiállításaira.

Stílszerűen a pécsi Csontváry Múzeumban tartották meg azt a sajtótájékoztatót, melyen a Janus Pannonius Múzeum 2018-as évadában induló legérdekesebb kiállításokat mutatták be. Az eseményen Őri László, Pécs alpolgármestere elmondta, hogy a város és a múzeum egy-egy program összeállítása során kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a lehető legtöbbet mutassák meg abból a hatalmas és egyedi tárlatból, amely a Janus Pannonius Múzeum sajátja, hiszen a pécsi múzeum a hasonló vidéki intézmények közül a leggazdagabb műkincskínálattal rendelkezik.

Őri László és Csornay Boldizsár érdekesnek ígérkező évadot mutatott be

Kiemelte továbbá, hogy az idei múzeumi évad mottója és alapvető célkitűzése az értékközvetítés és a történelmi emlékezet, a hagyományok ápolása. Ezt a célt – folytatta – szolgálja majd a Puszták aranya – A nagyszentmiklósi kincs című kiállítása, melyet április 26-tól láthatnak a pécsiek a Csontváry Múzeumban. Ezen a kiállításon a Nagyszentmiklós határában 1799-ben talált aranytárgyak részletes és tökéletes, műtárgyként kezelhető másolatait tekinthetik meg az érdeklődők, de megismerkedhetnek az avarok és a honfoglaló magyarok régészeti hagyatékával is, ami nagyban hozzájárulhat a nemzeti identitás erősítéséhez – mondta az alpolgármester.

A nagyszentmiklósi kincsek másolatai jönnek Pécsre

Őri László kitért arra is, hogy megtiszteltetés Pécs számára, hogy idén a város lesz a Múzeumok Éjszakájának kiemelt főhelyszíne Budapest mellett, melynek köszönhetően Pécs idén, a családok és a kultúra évében, igazán fontos hellyé fog válni. Ezt követően a városvezető hangsúlyozta, hogy nem elég ma már egy jó kiállítás ahhoz, hogy az embereket megszólítsák a múzeumok: olyan élményekben gazdag múzeumi és múzeumpedagógiai programokra van szükség, melyekben a látogatók aktív résztvevők, ezáltal a fiatalokban jobban megmaradnak a múzeumlátogatások emlékei, tapasztalatai. A 2018-as évadban pedig a pécsi múzeum fontos feladata, hogy ennek az elvárásnak megfeleljen.

Főkötőket is láthatunk

Csornay Boldizsár, a Janus Pannonius Múzeum igazgatója az évad programjaira rátérve kiemelte, hogy a Modern Magyar Képtárban áprilistól Arczok és láthatárok címmel igazi festménykuriózumokat láthatnak majd a pécsiek. Olyan neves alkotók munkáit csodálhatjuk meg ezen a tárlaton, mint például Madarász Viktor, Munkácsy Mihály, Székely Bertalan, vagy Benczúr Gyula. A kiállítás egyik külön termében a 19. századi Pécs városképeit, pécsi polgárok portréit, valamint olyan pécsi művészek eddig ismeretlen alkotásait mutatják be, mint Wéber Xavér Ferenc, Bartalits Mihály, vagy akár Zsolnay Vilmos. Folytatódik emellett a tavaly elindított Képtár tárlatok pécsi műbarátoknak sorozat is, melyen pécsi és egykor Pécsett alkotó, vagy valamilyen szállal Pécshez kötődő képzőművészek alkotásait láthatjuk – mondta.

Fontos kiemelni a Mindig nyíló virágok című február végétől július végéig látogatható kiállítást is, melynek a Néprajzi Múzeum ad otthont. Itt régi főkötőket, textíliákat, valamint csodaszép kerámiatárgyakat és festményeket láthatunk. Csornay Boldizsár kitért arra is, hogy a múzeum állandó kiállításainak sora is bővült-gazdagodott, hiszen újra várja látogatóit a nemrég megszépült Mecseki Bányászati Kiállítás négy felszíni terme, ahol eredeti tárgyak, archív fotográfiák, film- és hanganyagok, interaktív elemek segítségével teszik könnyen megismerhetővé a bányászati munkák érdekességeit, a bányászok életét és a bányák veszélyeit.

Pécs lesz a Múzeumok Éjszakájának kiemelt helyszíne is!

Mindenképp ki kell emelni A háború pillangói című Vasváry-házban rendezett 16 éven felülieknek szóló tárlatot, melyet március 22-től járhatunk be. A korhatáros kiállítás az első világháborús tábori bordélyok világába hívja a pécsieket és mutatja be a katonák lövészárkon túli magánéletét és a nemi betegségek számának csökkentése érdekében létrehozott tábori bordélyhálózat működését.

A Természettudományi Múzeumban március 28-án nyílik meg A folyó, ami éltet és összeköt című tárlat, mely makettek, modellek és interaktív múzeumpedagógiai eszközök segítségével ismerteti meg a látogatókkal a Duna menti vízügyi munkálatokat, és meséli el a Duna történetét a római kortól. Szintén a Természettudományi Múzeum rendez kiállítást Balázs Dénes magyar karsztkutató, földrajztudós és világutazó tiszteletére, novemberben pedig A jégkor pécsi vándora című tárlat nyílik meg ugyanitt, mely többek között Magyarország második mamutlelete, a pécsi mamut 1928-as felfedezésének állít emléket.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő